Cabir Doko: Türkler Değişim Dedi (VİDEO)

Türk Hareket Partisi Gençlik Kolları Başkanı ayrıca sitemizin köşe yazarlarından Cabir Doko Makedonya’da ulusal yayın yapan TV 21’de Click Plus proğramına katıldı. Proğrama ayrıca Yerel Yönetimler Bakanı Vekili Lupço Prencov, üniversite öğretim görevlisi Mülaim Fetati ve Erdoğan Saraç katıldılar. Makedonya’daki son siyasi gelişmeler ve sayısı az olan etnik toplulukların durumunun masaya yatırıldığı proğramda Cabir Doko önemli açıklamalarda bulundu.

Doko’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

– Makedonya kritik bir dönemden geçiyor, ama bu durum yeni bir şey değil, ülke zaten 10 yıldır rehin alınmış durumunda. Şu anda olayın çözüme kavuşması ve değişimin gerçekleşmesi gereken andayız. Seçimlerde vatandaşlar değişim için oy kullandılar, 610 bin vatandaşın bu doğrultudaki oyu açık ve nettir. Bazı tecrübeli siyasetçi olduklarını iddia eden kişilerin bu gerçeği farklı yönlere çekmelerini anlayamıyorum. Bu kişiler demokrasinin yapısını anlayamıyorlar, aslında bizim sorunumuz da burada, biz herşey olup sadece demokrat olamayan kişilerle mücadele vermeye çalışıyoruz. Bu tarz kişiler ile ortak bir dil bulmak, çözüm aramak ve üretmek çok zor. Ama ben şahsi olarak durumların kısa zamanda düzeleceğini umuyorum, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadan değişimin enerjisini hissediyorum. Makedonya’daki Türklerin en büyük oranının değişimden yana oy kullandıklarını görüyoruz. Bu durumu hala devam ettiğini şimdilerde düzenlenen protestolara Türklerin katılmamasıyla görüyoruz.

(Cabir Doko’nun sözlerini keserek cevap vermek isteyen Erdoğan Saraç: ‘’Karşımda genç bir siyasetçi var ve ben kendisine cevap vermek istememiyorum ama Makedonya’daki Türklerin Vmro koalisyonuna oy verdiklerini belirtmek istiyorum’’ dedi)

Bu durum karşısında yeniden söz hakkı alan Doko: ’’Öncelikle sözlerimin bu şekilde kesilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Kendilerinin toplumu etnik, dini, sınıfsal ve hertürlü ayrıştıran bir koalisyondan geldiğini biliyorum. Bunların üstüne bir de yaş olarak ayrım yapılmasını kabul etmiyorum, ben genç olabilirim ama bu kimseden aşağı bir yanım olduğu anlamına gelmez.  Bu ifadeler başta yaşınıza ve tabir ettiğiniz gibi siyasi birikiminize uygun şeyler değil. Ben bir kez daha Makedonya’daki Türklerin en büyük bölümünün %60-%70’den fazlasının değişimden yana oy kullandığının altını çiziyorum. Bu gerçek hem istatistiksel olarak hem de sahada görülebilir. Ayrıca o parti, şu parti veya sağ ve sol siyasi bloklara gitmek konusunda sizin partiniz en son konuşacak partidir’’ dedi.

– ’’Karşı tarafımızda olan siyasi koalisyon (Vmro-Dpmne) ve onların protestoları, sanki renklilik ile çok etnikli ve çok kültürlü bir hareket gibi gösterilmek isteniyor. Bu durum gerçek değildir. Zaten seçim kampanyası olsun, ondan sonraki dönemde olsun bunların söylemlerine ve sloganlarına, yapılarına bakacak olursak gerçeği hemen anlamış oluruz. Eğer bir karşılaştırma yaparsak bir tarafta gri olan bir yapı ve bunun içerisinde kalıplaşmış, ortak bir yaşama karşı olan, karşısındakine saygısı olmayan bir kitle görüyoruz. Bizim de yer aldığımız diğer tarafta ise renkli bir koalisyon görüyoruz. Bu koalisyonda Makedonlar, Arnavutlar, Türkler, Romlar, Boşnaklar, erkekler, kadınlar, gençler ve yaşlılar görüyoruz. Bizler bu yüzden bir halk hareketiyiz, ortak toplumdan yanayız”.

– ’’Şu anda protestoları düzenleyenler ortak bir Makedonya’dan yana olduklarını söylüyorlar, ama kendiler kapalı bir yapı. Demokratik değerlerin, Avrupai düşünce ve hedefin olduğu bir toplumda orta çağ kafasıyla hareket etmek doğru değildir’’

’’Birçok sanatçı, müzisyen, tiyatro oyuncusunun protestolara katılmasını ve ‘’Ortak Makedonya’’ sloganı ile hareket etmelerini nasıl yorumluyorsunuz?’’ Sorusuna Doko:

– ’’Bu durum ülkemizde uzun zamandır sürmektedir. Bütün rejimler bazı araçlar ile ayakta duruyorlar. Bu da medyayı kontrol, sanat alanını kontrol ve devlet kurumlarını kontrolden geçer. Makedonya’da kültür ve sanat alanında ortaya çıkan bu durum son derece onur kırıcıdır. Gelişmiş toplum ve ülkelerde sanatçılar ve aydınlar ileri görüşlü ve toplumu aydınlatan kesimi oluşturuyorlar. Gerginlikler, önyargılar, şovinismden yana değil barış ve ortak yaşamdan yana oluyorlar. Bizde durum terstir.  Ben bu kişilerden bazılarını anlıyorum, ’’şeytana ruhunu satanlar, bunun bedelinini bir yerde ödemek durumundalar’’.

– ’’Düzenlenen son protestolara geldiğimizde, herkesin protesto hakkı vardır ve ben farklı her kişinin görüş ve düşüncesini saygılıyorum. Ama anlamadığım konu bir yandan ‘’Ortak Makedonya’’ için olduklarını söylüylar, diğer taraftan ’’Temiz Makedonya’’ sloganları atıyorlar, gazetecilere saldırılar yapıyorlar, nefret söylemleri içindeler, bu durumda hangi ortak Makedonya’dan bahsedebilirler’’

– ’’Makedonya Türk toplumu ülkenin Avrupa Birliği ve NATO üyelikleri konusunu desteklemektedir. Bunu geçmişte düzenlediğimiz panel, konferans ve anketlere dayanarak net bir şekilde söyleyebilirim’’dedi.