Büyükelçi Kara Zaev,Şekerinska Ve Alagözovski İle Görüştü

Makedonya Cumhuriyeti Başbakan’ı Zoran Zaev, Büyükelçimiz Tülin Erkal Kara’yla görüştüler. Görüşme sırasında Sayın Büyükelçimiz Sayın Zaev’i, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü münasebetiyle, Türkiye ve dünyada bulunan tüm dış misyonlarımızda olduğu gibi, Makedonya Cumhuriyeti’nde de Büyükelçiliğimiz himayesinde düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle ilgili bilgilendirerek, etkinliklere katılması hususunda davette bulundular.

 Büyükelçi Kara ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska Yankovska’ya nezaket ziyaretinde bulundular. Sayın Bakan Türkiye Cumhuriyeti’nin Makedonya Cumhuriyeti’ne şu ana dek 20 milyon Dolar’a ulaşan maddi destek, askeri eğitim ve diğer savunma alanlarında sunduğu destek ve yardımlar için şükranlarını sundular. Büyükelçi Erkal Kara, Makedonya’nın Balkanların istikrarı için büyük rol oynadığını, 1994 yılından bu yana iki ülke arasında savunma alanında süren ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu, Makedonya’nın NATO’ya girmesinin Türkiye tarafından her koşulda desteklenmeye ve işbirliğinin güçlenmesi için çalışmaya devam edileceğini belirttiler.
Büyükelçi Kara Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Robert Alagözovski’ye nezaket ziyaretinde bulundular. Görüşme sırasında, Üsküp’te Kurşunlu Han’da Yunus EmreTürk Kültür Merkezi ve İstanbul – Taksim’de Makedonya Kültür Merkezi’nin açılış sürecinin tamamlanması, Türk Tiyatrosu binasının inşaatı gibi konular da ele alınarak, mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışmalara devam edileceği hususları dile getirildi.