GÜNCEL

İlaç Fiyatları Artıyor

Her ne kadar ay başında ilaç fiyatlarında 12 denar indirim yapılacağı duyurulsa da, şimdiye kadar bu indirimin uygulandığı ilaç sayısı çok az.

Pozitif listede (devletin ödediği ilaçlar) fiyat manipülasyonları yapan eczanelerin olduğu bildiriliyor.

Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ilaç şirketleri ile 15 Mart tarihinde ilaç üretim ve dağıtımlarında indirime gitmeleri konusunda karara varıldığı belirtiliyor. Karara göre, ilaç şirketleri perakende ve toptan satış için fiyatlarda düzenleme yapacak ve 1 Nisan tarihinden itibaren bu fiyat indirimi piyasaya yansıyacaktı.

Eczane sahipleri ise pozitif listedeki fiyatlarda çok az indirim olduğunu, Ocak ve Mart ayında yaşanan büyük zamların ardından şu anda fiyatlarda pek bir farkın olmadığını söylüyorlar. Ayrıca pozitif listeden 7 ile 10 ilaçta indirim olduğunu, yerli ilaç şirketlerinin özellikle Sağlık Fonunun karşılamadığı ilaçlara zamlarının sürdüğünün altı çizilmekte.

İlaç Ajansı (MALMED) ise usulsüzlükleri önlemek için ülke genelinde sayıları 1200’ü aşan eczanelere denetimleri sıklaştırdığını bildiriyor. Vatandaşlar Mart ayında ilaç pozitif listede yer alan çok sayıda ilacı %30 saha pahallıya almak zorundaydı. Bu yılın Ocak ayında ise fiyatlarda yaklaşık %20 zam yaşanmıştı.

Eczacılar fiyat artışlarının yerli ilaç üreticilerinden kaynaklandığını, yurt dışından gelen ilaçların fiyatlarında çok az bir oynama olduğunu belirtiyorlar.