GÜNCEL

Dimitrov Yeni Kabineye Hangi Nedenle Teklif Edilmediğini Açıkladı

AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov bugün bir gazetecinin sorusu üzerine yeni hükümette neden görev verilmeyeceğini açıkladı. Dimitrov Bulgaristan ile devam eden müzakerelerde kendisinin bir engel teşkil ettiğini ayrıca müzakerelerde ki tutumun bazıları göre sert olduğundan kaynaklandığını söyledi. Mevcut ve yeni dönemde Dışişleri Bakanı Buyar Osmani’ye Bulgaristan ile devam edecek müzakerelerde fazla güvenmediğini sözlerine ekledi.

Dimitrov’un açıklamasında Başbakan Zoran Zaev’den cevap geldi.

Başbakan Zoran Zaev’in basın toplantısında yaptığı açıklamada, Makedonya’nın Bulgaristan ile müzakerelere yönelik tutumlarının, Nikola Dimitrov’un aktif ve önemli bir rol oynadığı ve görüşleriyle katkıda bulunduğu kapsamlı bir istişare süreci ve çalışma toplantıları yoluyla oluşturulduğunu söyledi.

Zaev’in kabinesi, Kuzey Makedonya’nın Bulgaristan ile müzakerelerde tam bir hükümet birliği ile inşa edilen ve Dışişleri Bakanlığımızdan Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na yanıt olarak gönderilen net tavırları olduğunu söylüyor. Makedon kimliğinin ve Makedonca dilinin Bulgaristan ile aramızda kesinlikle konuşulacak bir konu olmadığı belirtiliyor.