BALKANLAR

Bulgaristan’ın Nüfusu 7 Milyonun Altına Düştü

Bulgaristan’da Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre, Bulgaristan’ın nüfusu 7 milyonun altına düştü. NSİ Başkan Yardımcısı Diana Yançeva’nın ifadesine göre, düşüş eğilimi yakın bir zaman öncesinde başlamadı.

NOVA TV’nin “ Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Diana Yançeva, “Bulgaristan nüfusunun azalması eğilimi dün ortaya çıkmadı. Her yıl 40-50 000 kişi azalıyoruz. Bunun nedeni düşük doğum oranı, yüksek ölüm oranı ve dışa göçtür. Demografik eğilimler tersine döndürülebilir. Döndürmek zor, ama imkansız değil” diye yorum yaptı.

Yançeva’nın ifadesine göre, ülke nüfusu doğum oranının artırılması ve gençlerin kendilerini gerçekleştirmeleri için daha fazla fırsat yaratılmasıyla artırılabilir.

NSİ’nin koronavirüsün yayılması ve enfeksiyon kaynaklı ölümlerle ilgili durumu yakından izlediğini belirten Yançeva,” Şimdiye kadar endişe verici veri yok. Ölüm oranı geçen yıldan daha yüksek değil” dedi.

NSİ Başkan Yardımcısı, bugünden itibaren elektronik nüfus sayımı denemesi başladığını sözlerine ekledi. Bu sayım denemesi, NSI’nin web sitesi üzerinden yapılacaktır.