AVRUPA

Batı Balkanlar Ekonomi Zirvesi: Balkanlar Kullanılmayan İş Potansiyeli

Önde gelen Ekonomist dergisi tarafından Üsküp’te düzenlenen Batı Balkanlar Zirvesi’ndeki son tartışma, bu bölgenin bir ticaret merkezi olup olamayacağı sorusu hakkında iş dünyasından ve uluslararası finans kurumlarından yanıtlar bulmaya çalıştı. Aslında, herkes temel reformların uygulanmasının mümkün olduğunu ve gerçekte tüm Batı Balkan ülkeleri için ortak olan en büyük sorunların üstesinden gelmenin mümkün olduğunu kabul ettiler.

Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Danela Arsovska, Batı Balkanların kendine özgü bir getto olarak  şimdiye kadar Avrupa ortalamasının çok gerisinde kaldığı için ekonomik gelişme açısından istenen sonuçları vermediğini, ancak Avrupa entegrasyon sürecinin hızlanmasıyla işlerin daha hızlı olabileceğini belirtti.

Hotel Hilton da düzenlenen Batı Balkanlar zirvesinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev, Yunanistan eski Başbakanı Alexis Tsipras, Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz,  bakanlar, bakan yardımcıları, diplomatlar ve birçok iş adamı katıldı.