AVRUPA

Türk Ekonomi Gazetecileri Makedonya’da

Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) tarafından Makedonya’nın yatırım, iş ve turizm merkezi olarak tanıtımının gerçekleştirildiği etkinlik düzenlendi.

Türkiye Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin Makedonya ziyareti kapsamında gerçekleşen etkinliğe Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Dış Yatırımlardan Sorumlu Türk kökenli Devlet Bakanı Adnan Kahil, MATTO Başkanı Aydoğan Ademovski, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ve beraberindeki heyetin yanı sıra MATTO üyesi şirket temsilcileri ile Türk ve ülkedeki ekonomi gazetecileri katıldı.

Makedonya Devlet Bakanı Kahil, Makedonya hükümetinin temel hedeflerinden birinin ekonomik kalkınma olduğunu belirterek, Makedonya’nın konum olarak çok önemli bir pozisyonda bulunduğunu kaydetti.

Başta Türkiye olmak üzere Bulgaristan, Ukrayna ve diğer devletlerle Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu anımsatan Kahil, son dönemde 11 şirketten serbest bölgede yatırımda bulunanlardan 5’inin Türkiye’den geldiğini hatırlattı. Amaçlarının komşu ve diğer devletlerle olan ekonomik ilişkileri daha yüksek seviyelere çıkarmak olduğuna işaret eden Kahil, serbest bölgelerdeki yatırım fırsatları ve avantajlarına değinerek burada kurumsal vergi, kişisel gelir vergisi, katma değer vergisi ve tüketim vergisinin 10 yıla kadar sıfır seviyelerinde olduğunu hatırlattı.

“Avrupa’ya kapısı olan, iyi bir altyapı ve politik istikrara sahip ülkemiz var” diyen Kahil, yatırımcılara farklı alanlarda çeşitli finansal destek sağladıklarını vurguladı.

Makedonya’nın ekonomik anlamda gelecek vadettiğinin altını çizen Kahil, “Makedonya Hükümeti dışarıdan gelen, bilhassa Türkiye’den gelen, dış yatırımcılara her türlü hizmette bulunuyor.” diye konuştu. Bir devletin kalkınmasının üretimden geçtiğini vurgulayan Kahil, üretimi teşvik edeceklerini sözlerine ekledi.