Ahmeti, Zaev İle Görüştü

Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) lideri Ali Ahmeti, dün gece Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) genel merkezinde parti lideri Zoran Zaev ile görüşme gerçekleştirdi.

İki parti yetkililerinden alınan bilgilere göre görüşmede son siyasi gelişmeler ve Meclis oturumun gerçekleştirilmesi ve Meclis Başkan seçimi konusunun masa yatırıldığı bildiriliyor.

Görüşme sonrasında DUİ lideri Ali Ahmeti gazetecilere verdiği demeçte: ’’Devletin ve kurumlarının çalışması için iyi niyetle görüşmeler gerçekleştiriyoruz, Meclis mutlaka çalışmalıdır. Bu önemli devlet kurumunun çalışmaya başlaması için bütün siyasi atörler ile görüşülüp anlaşılmalıdır’’dedi.

Ahmeti ’’Hükümetin kurulma aşaması’’ ile ilgili bir soruya: ’’İlk olarak Meclis toplanmalı ve Başkanını seçmeli. Bütün çabalarımız Meclisin toplanması, çalışma organlarını seçmesi, Meclis Başkanının resmi olarak Cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini çoğunluğu sağlayan siyasi partiye vermesini istemesi yönünde. Hükümet kurma konusunu, bu görev resmi olarak verildiğinde masaya yatıracağız. Ondan sonra koalisyon görüşmeleri ve bakanlar kurulu dağılımını konuşabiliriz’’ dedi.