SİYASET

ABD kara listesinde Makedonya’dan siyasetçiler yer alıyor

ABD Başkanı Barak Obama, Batı Balkanlar bölgesinde estremizme finansal ya da başka türde yardımda bulunanlar listesinde yer alanlar için öngörülen yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı. Arnavut Demokratik Partisi (DPA) Genel Başkanı Menduh Taçi Makedonya listesinde en tandıkların başında gelmekte. Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) milletvekili Cevat Ademi de yine listede yer alan siyasilerden, konu hakkında düşünceleri sorulan Ademi yorum yapmaktan kaçınırken ‘’Amerikan halkını her şey için affedebilirim’’ ifadesini kullandı. Ademi sözlerinin devamında ‘’Amerikan halkı ve ABD, Arnavutlar için okadar çok şey yaptılar ki ben onlara minnetarım ve meydana çıkabilecek bütün yanlışlıklar için onarı affedebilirim. Bu listede ismimin geçmesi bir yanlışlıktır’’ dedi.

ABD kara listesinde Makedonya’dan eski İçişleri Bakanı Ljube Boşkovski’nin yanı sıra, Arnavutların Halk Kurtuluş Ordusu (ONA) eski sözde komutanları da yer almaktadır. Bu isimler arasından 2007 yılından firarda olan Sait Ruşiti’de yer almakta.

ABD tarafından 2001 yılından Batı Balkanlarda ekstremizm bağlantılı kişilerin yer aldığı kara liste hazırlanmaktadır. Bu listede yer alan kişiler ile ABD vatandaşlarının ticari ilişkilere girmesi yasaklanırken, listede yer alan kişilere finansal transferler de yasaklar arasında.