GÜNCEL

Zaev ”Herkes İçin Ortak Toplum” Vakfı Kuracak

Kuzey Makedonya eski Başbakanı ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) eski Genel Başkanı Zoran Zaev 2021 yılında düzenlenen Yerel seçimler sonrasında görevlerinden istifa kararı almıştı. Zaev’in bu kararı başta ülke içi olmak üzere, daha geniş coğrafyada yankı bulmuştu. Ustrumca kökenli olan Zaev’in aile şirketlerini yönetmeye devam edeceği bildirilmişti.

Fakat siyasi kulislerde Zaev’in tamami ile geri planda kalmayacağı, değişik hareket yöntemleri ile önümüzdeki dönemde daha aktif olacağı konuşuluyor. Son olarak Türkiye Cumhuriyetinde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumuna katılan Zaev, forum çerçevesinde dünya ve bölgeden birçok etkili isim ile görüşme gerçekleştirmişti.

Zaev’e yakın kaynakların belirttiğine göre kendisi ”Herkes İçin Ortak Toplum” isminde bir vakıf kurma kararı almış ve bu doğrultuda çalışmalarına devam ediyor. Zaev bu adım ile kendisine iktidar kapılarını açan ”Ortak Toplum” konseptini önümüzdeki dönemde de değişik platformlarda tanıtmayı ve konsepti uygulamaya çalışacağı sinyallerini vermiş oluyor.

Vakıf ekibinde Zoran Zaev’in dışında, Sağlık eski bakanı Venko Filipçe’nin de yer alacağı, bunun dışında akademik çevreler, sivil toplum temsilcileri, iş insanları, eski bakanlar ve VMRO-DPMNE eski üyelerinin de olacağı konuşulmakta.

Ortak toplum konsepti tüm vatandaşlar için her alanda eşitliği, adaleti, hukukun üstünlüğünü, dengeli bölgesel kalkınmayı, sosyal adaleti benimseyen gelişmiş toplum inşasını hedeflemekte.

Kuzey Makedonya’daki Türk toplum temsilcilerinde Türk Hareket Partisi (THP) Ortak toplum konseptini benimsemiş, partinin çalışmalarında yer vermişti. Diğer Türk siyasi partilerinin soğuk baktıkları konsepte, kapalı kapılar ardından karşı çıktıkları da iddia ediliyor. Türk sivil toplum kuruluşlarının ise Ufuk Derneği haricinde konsepte karşı çıktıkları biliniyor.

Zaev’in vakfında Türk olup olmayacağı şimdiden merak konusu.