SİYASET

Zaev: “Adalet Sağlanacaktır, Herkese Yaşam Getiriyoruz”

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve 21 siyasi partinin oluşturduğu koalisyon dün gece başkent Üsküp’te 15 Ekim yerel seçim kampanyasının merkezi mitingini düzenlediler. Başbakanlık binası önünde gerçekleştirilen mitinge Üsküp haricinde ülkenin dört bir yanindan on binlerce vatandaş katıldı.

Oldukça coşkulu bir havada gerçekleşen mitingde sivil toplum örgütleri temsilcileri, koalisyonun Üsküp Şehir Belediyesi Başkan adayı Petre Şilegov ve SDSM lideri ve Başbakan Zoran Zaev konuşma yaptılar.

Şilegov yaptığı konuşmada Üsküp’ün Vmro-Dpmne şehri olmadığını, seçildiği takdirde Başkanlık görevi boyunca belediye kurumlarının kapısının bütün vatandaşlar için açık olacağını vurguladı.

Başbakan Zoran Zaev ise konuşmasında:

”Yerel yönetimlerde getirdiğimiz değişim yakınlaşmamıza vesile olacaktır, ayrışmalar olmamalı çünkü o durum hepimizin aleyhine. Modern ve avrupai şehirler inşa ederken herkes için ortak bir toplum oluşturacağız. Vatandaşlarımızın hakettiği ve arzuladığı tam da budur.

– Buradan eski iktidarın satın aldığı 600 bin avro tutarındaki Mercedes marka makam aracını geri vereceğimizi ve ambülans aracı alacağımızı duyurmak istiyorum;

– İşte arkamda duran bu ekip ülkedeki yerel yönetimlere yaşamı getirecek olanlardır. Bütün adaylar geldikleri belediyelerde kendilerini ıspatlamış saygın kişilerdir. Bu kişilerin arkasında ben, iktidarımız ve Meclisteki çoğunluk bulunmaktadır. Bu adaylar ile 15 Ekim’de ülkedeki değişimi tamamlayacağız.

– Gelin hepbirlikte rejimin bütün artıklarını birlikte temizleyelim. Toplumun her kesiminden sağcı, solcu, merkezci herkesten destek bekliyorum” dedi.