SİYASET

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias: İsim Sorununun Çözümü İçin Tekliflerimiz Var, Karşı Tarafın Cevabını Bekliyoruz!

Yunanistan ile Makedonya arasındaki varolan, Makedonya’nın isim sorununun çözülmesi konusunda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ülkesinin Atina Haber Ajansına yaptığı açıklamalarda ‘’İsim sorununa çözüm mutlaka bulunmalıdır, bu sorun ‘’yayılmacı milliyetçilik’’ ile de alakalıdır. Çoğu kişi bu durumu ikinci planda tutulması gerektiğini düşünse de ben komşu ülkenin AB ve NATO üyeliği açısından bu durumun ön şart olduğunu hatırlatmak isterim. İki ülke arasında 1995 yılında imzalanan anlaşma isim sorununun çözümü konusunda taraflara belli bir zaman veriyordu. Yunanistan olarak bizim isim sorununun çözümü için tekliflerimiz var, karşı tarafın cevabını bekliyoruz’’ dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ayrıca ülkesinin Makedonya ile sadece iyi ilişkiler istediğini söylerken, tarihe saygı duyulmasının mecburi olduğunu vurguladı.

Kocias sözlerinin sonunda ‘’Yunanistan,  FYROM (Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya) ile iyi ilişkilerden yana. Bizler komşumuzun istikrarlı olmasını istiyoruz. FYROM’un iç işlerine karışmayan tek ülke biziz’’ dedi .

Follow by Email
WhatsApp