SİYASET

VMRO DPMNE Avrupa’nın En Zengin Partisi

Yapılan araştırmalarda, Makedonya İktidar partisi sahip olduğu 93 tapu ile  Avrupa’nın en zengin partisi oldu. Makedonya genelinde şubeleri bulunan VMRO DPMNE’nin 33.238 metre kare kapalı alan, tarım arazisi ve otlağa sahip olduğu ortaya çıktı.  Bu mal varlığının 60 milyon avro civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan Üsküp’teki parti genel merkezinin değeri 40 milyon avro olduğu tahmin ediliyor. VMRO DPME’den sonra 53 miyon avro ile Avrupa’nın ikinci en zengin ve büyük mal varlığına İsveç’teki Merkez Partinin sahip olduğu idda edilmekte. Almanya’daki Angela Merkel’in Hristiyan-Demokrat Partisinin mal varlığı 50 milyon avro  civarında olduğu tahmin edilmekte.

VMRO DPME’nin mal varlığının büyümesi 2006 yılında başlamış, aynı yıl parti Nikola Gruevski ile iktidara gelmiştir. Eski Liberal demokrat Partisi Genel Başkanı Petar Goşev’in yaptığı açıklamaya göre: ,,Eski Komunistler Birliği Partisi’nin üye sayısı 168.000’di. Tek parti olduğumuzu, parti devleti olduğumuz dönemde bu üyelerin maaşlarında her ay partiye üyelik ücreti kesilmekteydi. Ona rağmen partinin mal varlığı 60 milyon avroya hiçbir zaman ulaşmamıştır.’’ Araştırmada muhalefette bulunan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin 4.120 metre kare kapalı alana sahip olduğu öne sürüldü. Bunun yarısı partinin genel merkezine ait, partinin daha büyük mal varlığı Manastırda bulunmakta. Onlardan farklı olarak Arnavut Demokrat Entegrasyon Partisi (DUİ) üç tapusu var, bunlardan üç bina başkent Üsküp’te bulunmaktadır. Aralarında en değerli tapu 1.533 metre kare olan ve Çair semtinde bulunan partinin genel merkezidir.

SCOOP’un yaptığı araştırmalaya göre partilerin mal varlığı ülke içinde buldukları finans kaynaklarıyla satın alınmıştır. Konuşmacılarımızın dediklerine göre Makedonya’da en zengin kurumlar siyasi partilerdir. İktidar partisinin mali hesapları yıldan yıla artmaktadır, aynısı iktidar partisiyle koalisyonda olan DUİ için de geçerlidir, çünkü sadece onlarda hesaptaki paralar artıyor. Partiler seçimlerde milyonlar harcıyor, TV kanalarda çok pahalı reklamlar ödüyor, bunları gördüğümüzde aslında para kayankalarının daha da şüpheli olduğunu görmekteyiz. AB’nin gönderdiği gözlemci Piter Vanhaute konu üzerinde konuşunca ve şüphelerini belirtince iktidar VMRO tarafından istenmeyen şahıs olarak ilan edilmişti.VMRO memur görevine getirdiği çok kişi aslında parti için çalışmalar yürütmekte ve bunun sayesinde ayakta kalmaktadır. Partilerin çalışan sayısı çok az, ona rağmen burada çalışan devlet memurları var. Bu durumda yolsuzluğun partiden başladığını düşünmekteyiz. Bu tiyatro karşısında herkes sessiz maalesef yolsuzluk böyle devam edecek. İktidar partisi seçimlerde büyük paralar harcıyor, hesaplarında o kadar paraları olmadığı görülmektedir. Parayla medyayı satın alan iktidarın seçimi kazanması çok normaldir, karşı tarafın iyi programı olsa da bundan kimsenin haberi olmaz. İktidar bu şekilde sçeim kazanmakta. Sadece SDSM’nin hesabında artış görülmezken, diğer partilerin nereden hesaplarının kabardığı bilinmiyor. Partilerin web sitelerinde nereden para aldıkları yayınlanmamaktadır. Herşey gizlilik içerisinde yürütülmekte.

Halkın fakirleştiği, gençlerin işsiz kaldığı ve yurt dışına göç ettiği bu dönemde olup bitenler düşündürücüdür.