SİYASET

Üsküp Şehir Belediye Konsey Toplantısında Vmro-Dpmne Ve Koalisyon Ortakları Protestosu

Üsküp şehir belediyesinde dün gerçekleştirilen belediye konsey toplantısı muhalefet Vmro-Dpmne ve koalisyon ortaklarının protestosuna sahne oldu. Vmro-Dpmne ve koalisyon ortaklarının belediye konsey üyeleri, belediye konseyinin çalışmalarını boykot etmeye başladı.

Yaptıkları açıklamada Vmro-Dpmne ve koalisyon ortaklarının belediye konsey üyeleri, 27 Nisan’da gerçekleşen Meclis baskını ve yaşanan şiddet olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınanlara destek verme amacıyla protesto düzenlediklerini bildirdiler.

Vmro-Dpmne ve koalisyon ortaklarının belediye meclis üyelerinin çoğunun ”Ben de teröristim” tişörtü giydikleri görüldü. 27 Nisan Meclis baskını ve yaşanan şiddet olayları hakkında yürütülen soruşturmada savcılık kabarık sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı, gözaltına alınanlar arasında milletvekilleri de bulunuyor. Savcılık tarafından yürütülen iddianamede şüphelilerin ”terörist faliyetler ile anayasal düzeni bozma” suçlaması yer alıyor.

Üsküp şehir belediyesinin gelecek yıl için görüşülen bütçe görüşmelerine başlarken yapılan protestonun benzerleri, Vmro-Dpmne ve koalisyon ortakları Makedonya’nın farklı belediyelerinde yapmışlardı.