Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Konutu’nda Restore Edilen Atatürk Odası Açıldı

Mustafa Kemal Paşa’nın askeri ataşe olarak 1913-1915 yıllarında Sofya’da görev yaptığı makam odası restorasyon sonrası 6 Haziran 2022 Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçiliği konutunda düzenlenen açılış töreni ile ziyarete açıldı. Etkinliğin ev sahibi Büyükelçi Aylin Sekizkök idi.

Restore edilen Atatürk Odası’nın yanı sıra Mustafa Kemal Paşa’nın askeri ataşe olarak görev yaptığı döneme ait 20 adet belgenin örneklerinin kalıcı olarak Atatürk Odası’nda sergileneceği bir sergi de açıldı.

Açılış törenine katılan resmi konuklar arasında Bulgaristan Meclis Başkan Yardımcısı Kristian Vigenin, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve Devlet Arşivler Ajansı Başkanı Doç. Dr. Mihail Gruev yer aldılar.

Büyükelçi Sekizkök, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz büyükelçiler için bu ayrıcalığın en önemli unsuru, Türklerin Atası ve Cumhuriyetimizin kurucusunun bulunduğumuz bu binada askeri ataşe olarak görev yapmış olmasıdır” diye konuştu ve bu ayrıcalığın büyük bir sorumluluk getirdiğine ve bu mekanın tarihi bir yer olduğuna dikkat çekti.