TÜRK DÜNYASI

Türk Dünyası Ortak Kuruluşu İçin İmzalar Atıldı: Akademi, Uluslararası Teşkilat Statüsü Aldı

Kazakistan’ın teklifiyle Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından 25 Mayıs 2010’da kurulan Uluslararası Türk Akademisi uluslararası statü aldı. Akademi, Kazakistan ve Uluslararası Türk Akademisi arasında imzalanan anlaşma ile tam kapasiteli uluslararası teşkilat statüsü kazandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Türk Akademisi ile Kazakistan hükumeti arasında, Akademinin yerleştirme koşulları ve düzenine yönelik bir anlaşma imzalandı.

AKADEMİNİN STATÜSÜ TANIMLANDI

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali tarafından imzalanan anlaşmada, Akademinin dokunulmazlık statüsü, öncelikleri ve ayrıcalıklarının yanı sıra mal varlığına ilişkin koşullar tanımlandı.

TÜRK AKADEMİSİ TAM KAPASİTELİ ULUSLARARASI TEŞKİLAT OLDU

Akademi Başkanı Kıdırali, söz konusu anlaşma kapsamında, üye ülkelerin vatandaşlarına Akademi’de görev yapma imkanının da sağlanacağını belirtti. Kıdırali, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Böylece, önemli belgeler imzalanarak, Türk akademisi tam kapasiteli uluslararası teşkilat oldu.” bilgisini verdi.