KÜLTÜR & SANAT

Türk Dünyası Müzelerine Sanal Tur Düzenlenecek

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan “Türk Dünya Müzeleri Haftası” 18-24 Mayıs 2020’de düzenlenecektir.

Proje kapsamında 18 – 24 Mayıs tarihleri arasında haftanın her günü Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı`na üye ve gözlemci olan ülkelerin müzelerine çocuklar ve gençler için sanal bir tur yapılacaktır.

Müze tur programının açılışı 18 Mayıs’ta Azerbaycan Ulusal Halı Müzesinde yapılacak olup, 19 Mayıs Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi, 20 Mayıs Kırgız Ulusal Sanat Müzesi, 21 Mayıs Türkiye Troy Müzesi, 22 Mayıs Özbekistan Devlet Tarih Müzesi, 23 Mayıs Macaristan Ulusal Müzesi ile devam edecek ve 24 Mayıs’ta öğrenciler için müze haftası resmi kapanışı ile sona erecek.

Bu dönemde genç izleyiciler, kadim tarihe ve zengin kültüre sahip Türk devletlerinin ünlü müzelerine online olarak seyahat edebilecekler.

Programın amacı, COVID-19 salgını ile bağlantılı olarak ülkelerde oluşturulan karantina rejiminde çocukları Türk dünyası müzeleriyle tanıştırmak ve gençlerin Türk ülkelerinin tarihini, kültürünü ve sanatını daha yakından tanımasını sağlamaktır.