TÜRK DÜNYASI

Türk Dünyası, Koronavirüs İle Mücadeleye DevamEdiyor: Kırgızistan’da İlk Ölüm

Kırgızistan’da yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti.

Ölen kişinin ülkenin güneyindeki Oş şehrinde yaşayan 61 yaşındaki bir vatandaş olduğu açıklandı. Sağlık bakanlığı yetkilileri, bugün yaptıkları açıklamada ölen kişinin yurt dışından geldikten sonra ciddi hastalık belirtilerine sahip olduğu ve gözetim altına alındığını ifade etti. Yapılan testlerde pozitif çıkması sonrasında ise kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

ÖLEN KİŞİNİN AKRABALARI CENAZESİNE KATILAMADI

Oş Valisi Malik Nurdinov, “Dürüst olmak gerekirse, defin işlemleri sırasında hiç bir akrabası onunla değildi” açıklamasını yaptı. Vali Nurdinov, bunun sebebinin hükumetin aldığı şehir karantinalarını sonucunda Bişkek gibi şehirlerden insanların Oş’a gelememesi olduğunu ekledi. Kırgızistan’da bugüne kadar 130 vaka görüldü. İlk ölüm gerçekleşirken 5 kişinin ise taburcu edildiği öğrenildi.

KAZAKİSTAN, SEFERBERLİK İLAN EDEBİLİR

Kazakistan’da Savunma Bakanı Nurlan Ermekbayev bugün yaptığı açıklamada yedek personelin 3 aylığına koronavirüs ile savaşmak için ve geçici iş sağlanması için göreve çağırabileceğini açıkladı. Kazakistan’da 453 koronavirüs vakası tespit edildi. 3 kişi ise hayatını kaybetti.

Özbekistan’da ise vaka sayısı 221’e yükselirken 2 kişi hayatını kaybetti. Orta Asya’da Tacikistan ve Türkmenistan henüz herhangi bir vakayı doğrulamadı. Türkmenistan’da koronavirüs isminin yasaklandığı açıklandı.

AZERBAYCAN’DAN İLGİNÇ UYGULAMA: SMS İLE SOKAĞA ÇIKMA

Azerbaycan’da 443 kişide koronavirüs vakası görülürken 5 kişi bu Çin vebası nedeniyle hayatını kaybetti. Azerbaycan virüse karşı ilginç bir yöntemi de uygulamaya soktuğunu açıkladı. Bu uygulamaya göre Azerbaycanlılar, dün yapılan açıklamayla birlikte, sokağa çıkmadan önce SMS yoluyla kimlik numaralarını ve sokağa çıkış nedenlerini yetkililere bildirmek zorunda.

5 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek uygulamada, Azerbaycanlılar kimlik numaralarını ve sokağa çıkış sebeplerini 8103’e SMS olarak bildirecekler. SMS’in ücretsiz olacağı belirtildi. SMS’lerde sokağa çıkış sebeplerini simgeleyen numaraların kullanılacağı ifade edildi. Buna göre 1 numara tıbbi hizmetler için, 2 numara gıda temini, eczane, banka ve posta hizmetleri için ve 3 numara ise bir yakınının cenazesine katılmak için dışarı çıkılacağını bildiriyor.

Azerbaycan geçen hafta koronavirüsün yayılımını yavaşlatmak için şehirler arası araç geçişlerine çeşitli yasaklamalar getirdi. Ambulanslar, sosyal hizmetler ve tarım araçları bunların dışında tutuldu. Bakü metro sistemi ise günde sadece 5 saat çalışıyor. Süpermarketler, eczaneler ve diğer gıda dükkanları haricinde ise çoğu işletme kapalı durumda.