TİKA Ve TBB’den Gostivar’da Eğitim İçin 800.000 Avroluk Destek

Gostivar Mustafa Kemal Atatürk  İlköğretim okulu farklı etnik toplulukları kapsayan ve eğitim gördükleri eğitim kurumdur. Toplumumuzun çok kültürlülüğünün tanımlayan bir okuldur. 1.273 öğrencisi olan Mustafa Kemal Atatürk ilköğretim okulunda, Makedonca, Türkçe ve Arnavutça eğitim görülmektedir. Okulun tüm etnik toplulukları kapsayıcı yaklaşımı ve okulun modernleşmesi amaçlı Türkiye Belediyeler Birliği tarafında 800.000 avroluk proje ile TİKA tarafında desteklenmiş ve donanımı yapılmıştır.

Tadilat yapıldıktan sonra okula fiziki açıdan herkesin eğitim alması için elverişli olmuştur. Okulda öğrencilerin ihtiyaçları için asansör bulunmaktadır.  Okulda özel eğitim ihtiyaçları olan 39 öğrenci mevcuttur ve onlara da eğitim sunulmaktadır. Okulda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uzmanlar görev almaktadır. Bu uzmanlar görevlendirilirken üç eğitim dilini bilmesine özen gösterilmektedir.  Uzmanların öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için, birçok hizmet içi eğitim seminerine katılmaktadır. Özel eğitim ihtiyaçları olan öğrenciler ve başka sorunlarla karşılaşan öğrenciler için uzmanlar çağdaş çalışma koşullarında farklı çalışmalar da yapmaktadırlar. Onun yanı sıra okuldaki donanım bölgede çok az okulda bulunabilir. Bu eğitim araç gereçler ve özel eğitim ihtiyacı olan donanımın bakımı ise Gostivar Belediyesine verilmiştir. Ayrıca Helsinki İnsan Hakları Komitesi Makedonya şubesi yenilenen okulu örnek okul olarak göstermiştir.

Gostivarın Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim okulunun şubelerinin bulunduğu Zdunye köy okulunda yıllardır öğretmenlik yapan sınıf öğretmeni Menfi İlyaz belediyedeki okulla ilgili sitemize değerlendirmelerde bulundu. Yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:

Görev yaptığım Zdunye şube ilkokulundan sorumluyum. Tıpkı merkez okulda olduğu gibi bizim köy okulumuzda da eğitim üç dilde yapılmaktadır. Okulumzuda eğitim 5. sınıfa kadar gören öğrenciler eğitimlerine merkez okulda devam ediyorlar. Burada üç etnik topluluktan öğretmenler  görev yapıyoruz ve öğrencilere eğitim vermekteyiz. Maalesef okulumuz devlet tarafından gerekli ilgiyi görmüyor ve gerekli tadilat yapılmadığı için ben ve meslektaşlarım tadilat çalışmaları kendimiz yapıyoruz. Genelde Türkiye’den gelen bağışlar sayesinde okulumuz şimdilik iyi durumdadır, merkez okulda ise bütün gerekli şartlar vardır ve çağdaş eğitim yapılmaktadır.  Merkez okulun tüm tadilat masrafları, TİKA aracılığıyla ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından karşılanmıştır.