THP: Makedonya Türkleriyle Bütünleşiyoruz

Türk Hareket Partisi 15 Ekim yerel seçimler üzerine bugün bir basın bildirisi yayınladı. Bildirede partinin dar kadroları yerine Makedonya Türklerine kapılarını açtıklarını ve Türklerle bütünleştiklerini, partiden ziyade Makedonya Türkleri’nin daha büyük bir önem taşıdığı belirtildi.

THP’nin bildirisini olduğu gibi yayınlıyoruz:

15 Ekim’de yapılacak olan yerel seçimlerde Türk Hareket Partisi, Sosyal Demokratlar Birliği’nin öncülüğündeki koalisyon ile seçimlere katılıyor. 11 Aralık 2016 erken parlamento seçimlerinde olduğu gibi 15 Ekim’de yapılacak olan yerel seçimlerde amacımız Vmro-Dpmne ve koalisyonunu yerel yönetimlerden de uzak tutmaktır. Bu bağlamda yer aldığımız koalisyon 11 Aralık seçimlerine göre daha da  genişleyerek toplamda 22 partiden oluşmaktadır.  22 partiden oluşan koalisyon her belediyede tek aday ve tek listelerle seçimlere katılmaktadır.  Yer aldığımız koalisyonda Türk Hareket Partisi; Üsküp Şehir Belediyesi, Çayır, Studeniçan, Vrapçişte, Gostivar, Kırçova, Resne, Plasnitsa, Merkez Jupa, Köprülü, Karbintsi, Kumanova, Konçe, Radoviş ve Ustrumca’da kendi kadrosundan adaylar ile seçime katılmaktadır. Merkez Jupa’da ise Türk Hareket Partisi’nin belediye başkan adayı Nevaip İsmail’dir.

Ayrıca bir çok belediyede milli menfaatler üzerine birlik ve beraberlik çağrımıza ses veren sivil toplum kuruluşlarına, aydın, sporcu ve bölgenin kanaat önderlerini de partimize üye olup, olmadıklarına bakmaksızın meclis üye aday listelerinde yer vermiş bulunmaktayız. Bu bakımdan bazı belediyelerde THP’li yerine Türk adayların olması doğrultusunda çalışmalar yürüttük.

Türk Hareket Partisi milli menfaatler üzerine ortak hareket edilmesi, Türkler arasında fikir birliğine ulaşılması konusunda her zaman el uzatmış, el uzatmaya devam edecektir. Bize göre bu dönemde en önemli milli menfaat Türkleri yok sayan bir anlayışla 11 yıldır siyaset yürüten Vmro-Dpmne’yi yerel yönetimlerde de muhalefete göndermektir. Bu bağlamda Türkler bir olup, bütünleşip, Gruevski ve rejimine karşı yerel yönetimlerde de birlikte mücadele vermektedir.

15 Ekim, 11 Aralık erken genel seçimin devamı niteliği kazanmaktadır. Ülkemizin tam olarak refaha ve huzura kavuşması 15 Ekim’de yapılacak olan yerel seçimlerden geçmektedir. Bu yüzden Türk Hareket Partisi küçük fotoğrafa bakmadan, genel fotoğrafa bakıp Vmro-Dpmne ve koalisyonunu yerel yönetimlerde de muhalefete göndermeyi amaçlamaktadır.

15 Ekim’de yapılacak olan yerel seçimlerde Makedonya’nın büyük bir bölümünde Türkler birlik, beraberlik ve dayanışma içinde seçimlere hazırlanıyor. Türk Hareket Partisi gizli ve kapalı kapıların ardından siyaset yürütmemektedir. Türk Hareket Partisi kapılarını herkese açmış, milli menfaatle üzerinde ortak hareket edilmesi çağrısına olumlu cevap veren her birey ile dayanışma içindedir. Partinin dar  kadrosu yerine Makedonya’da Türklerin kazanması , Makedonya’da Türklerin daha huzurlu bir yaşam sağlamak için mücadele vermekteyiz. Parti çıkarları bir kenara en önemli çıkarımız Makedonya Türkleri ile bütünleşmektir. Bizler Makedonya Türkleri ile bütünleşen bir partiyiz.

11 Aralık’ta bir değişim yaşandı. Şimdi sıra yerel yönetimlere geldi. Değişime devam!