SİYASET

Telma Anketi: Vatandaşlar SDSM Hükümeti Yada Geniş Koalisyon İstiyor

Ulusal yayın yapan Telma Televizyonu, ’’M-prospect’’ araştırma şirketine yaptırdığı anket sonuçlarını kamuoyuna duyurudu. Ankete göre yeniden erken seçim olması durumunda Vmro-Dpmne’ye oy verecekler %23,3  iken, SDSM’ya oy vereceklerin onarı %23 olarak görülüyor. Bu oranlar olası bir yeni seçimin şu anda olan sonuçlara çok yakın bir sonuç doğuracağını gösteriyor. Ankete göre yeni seçimlerde Arnavut siyasi kanadında değişiklikler olabilir, BESA’nın %3,5 desteği ile desteği %3,3 olan DUİ’yi geçeceği öngörülüyor.

Ankete göre Arnavut seçmen içerisinde ne fazla desteği olan parti %20,4 ile SDSM olurken, onu %15 ile BESA ve %14 ile DUİ takip ediyor.

Makedon seçmenleri arasında en fazla desteğe %30,6 ile Vmro-Dpmne sahip iken, SDSM’ya destek oranı %23,8 olarak görülüyor.

Ankette yer alan ’’Siyasi kriz yeni seçimler ile düzelebilir mi?’’ sorusuna katılımcıların en büyük çoğunluğu (%56,5) Hayır cevabını vermiş, bu soruya Evet diyenlerin oranı ise %38,6.

’’Hükümetin kimin tarafından kurulması gerektiğini düşünüyorsunuz?’’ sorusuna katılımcıların %30,2’ı ‘’Geniş koalisyonlu hükümet kurulmalı’’ cevabını verirken, %27,3’lük bir oran ‘’Hükümeti SDSM kurmalı’’ cevabını vermiş.

’’Özel Yetkili Savcılığın çalışma süresi uzatılmalı mı?’’ sorusuna katılımcıların %62,8’ı Evet cevabı verırken, bu soruya Hayır diyenlerin oranı %23,8, cevap vermek istemeyen kesin %8.