SİYASET

Sırbistan Dışişleri Bakanı Dadiç: Eğer ‘’Eski Yugoslavaya Cumhuriyeti Makedonya’’ İsmini Hakaret Sayarsanız BM,AB, OSCE ve Avrupa Konseyinde Ne İşiniz Var?

Sırbistan’ın özellikle Kosova’yı tanıyan ve uluslararası kurumlarda tanınmasına oy veren Makedonya’ya karşı sadece ikili görüşmelerde ülkenin anayasal ismini kullanacağını açıklamıştı. Sırbistan yaptığı açıklamada uluslarası görüşme ve çalışmalarda Makedonya’ya ‘’Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya’’ olarak hitap edileceğini bildirmişti. Bu olay sonrasında Makedonya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamalarda Sırbistan’ın tutumunu eleştirmiş ve bu eylemin Makedonya’ya ve Makedonya vatandaşlarına hakaret olarak sayıldığını açıklamıştı.

Konu ile ilgili son açıklama Sırbistan Dışişleri Bakanı İvitsa Dadiç’ten geldi. Dadiç açıklamasında ‘’Bizler karşılıklı iyi ilişkiden yanayız. Biz Kosova’yı tanımalarına ve UNESCO’da Kosova lehine oy vermelerine karşı ne yapmamız beklenebilir’’ dedi. Ayrıca Dadiç ’’ Eğer ‘’Eski Yugoslavaya Cumhuriyeti Makedonya’’ ismini hakaret olarak sayarsanız BM,AB, OSCE ve Avrupa Konseyinde ne işiniz var?  Oralarda da ülke için bu isim kullanılıyor’’ dedi.

Dadiç sözlerini ‘’Sırbistan tarafında Makedonya’yı yanımamız konusundakı tutumumuz değişmemiştir. Ama bizlere Makedon tarafının Kosova konusunda ‘’Kosova Cumhuriyeti’’ tabirinin kullanılması bir hakarettir’’ diyerek bitirdi.