KÜLTÜR & SANAT

Şerh-i Kitab ~ Gün Bugün – Fahri Kaya

Fahri Kaya, bildiğiniz üzere Balkan Edebiyatı’nın çok önemli yazarlarından. Hayatı boyunca kendisini yazılara adamış bu önemli şahsiyetin geçenlerde son kitabı bana kendisi tarafından hediye edildi. Öncelikle bana imzaladığı için ve bana yazdığı içindeki çok özel notu için kendisine hem saygılarımı hem de teşekkürlerimi iletiyorum. Oradaki notu için de her isteğiniz emirdir diyorum ve elbette başım üstüne.

Öncelikle kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitap beş bölümden oluşuyor. Bunların öncesinde Fahri Kaya’nın kendi yazdığı önsözü de bulunuyor. Birinci bölümünü ‘Alınan Haklar Helaldir’ diye isimlendirmiş Fahri Kaya. Buraya da 13 hikâye sığdırmış. Hepsi buram buram ‘anı’ kokuyor….Hepsi çok özel gerçek hayat hikâyesinden film şeritleri gibi. Daha Makedonya bağımsızlığını kazanmadan önce hayat hikâyeleri, dirhem dirhem ‘Anılarım’ diye en gururlusundan en acılısına, en vurdumduymazından en mutlusuna, saniyeleri didik didik eden ama işte ben gerçeğim diye bağırabilen şekilde kendini gösterebilen anılar, derlemeler, söyleşiler, makaleler, kitaplar, olaylar ve biraz da tarih kaplayıvermiş bu kitabı. ‘Gün Bugün’ diye de bir mesaj veriyor turuncu kapak resmiyle. Sanki, gün bugün, bu kitabı okumak için, güneşin doğması için. Çok sevdiğim ve dinlediğin bir Zülfü Livaneli şarkısını hatırlattı kitap bütünüyle bana. Hem kapağıyla hem de içindekileriyle.

Seher yeli çık dağlara

Güneş topla benim için

Haber ilet dört diyara canım

Güneş topla benim için

Umutların arasında

Kirpiklerin karasından

Döşte bıçak yarasından canım

Güneş topla benim için

Seher yeli yar gözünden

Havadaki kuş izinden

Geceleri gökyüzünden canım

Güneş topla benim için

Evet… Sanki Fahri Kaya seher yelinin dağlara çıkmasıyla, dört yana haber iletmesiyle, umutların arasından, bıçak yarasından, yar gözünden, geceleri gökyüzünden güneş toplamış bizim için ve ‘gün bugün’ diyerek size sunuyorum dercesine bize armağan etmiş bu kitabı. Kitap okunmaya değer bir şaheser öncelikle.

Ben merakınızı arttırmak için daha fazla bahsetmeyeceğim içeriğinden. Ama ilgimi en çok çeken bir konu başlığından söz etmeden geçemeyeceğim sanırım. Öncelikle Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken, şu an Bolu İzzet Baysal Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm hocalarından Zeki Gürel hocamın teşvikiyle, söyleşiler adlı bir kitap çıkartacaktır, şu anda kitap muamma ama ben soyadım dolayısıyla adaşım olan büyük oyuncu Lütfi Seyfullah ile söyleşi gerçekleştirmiştim (ölümünden kısa bir süre önce) ve sanırım kendisiyle söyleşi gerçekleştiren son kişi ben oldum. Sınıf arkadaşım olan ve ünlü yazar Hüseyin Süleyman’ın torunu Figen Süleyman’ın Fahri Kaya ile söyleşisi çok beğeni kazanmıştı tâ o zamandan. Sınıf arkadaşımı bu vesileyle tebrik etmek istiyorum. İçimde kalan bir uhdeyi de belirtmeden geçemeyeceğim. İnşallah dergimizin bir sayısı için de Fahri Kaya ile bizzat söyleşi gerçekleştirmek istediğimi belirterek davetkâr ve cüretkâr bir adım atmak istiyorum. Umarım hoş karşılanırım, çünkü Fahri Kaya yazar olduğu kadar, gençlere yardım etmeyi seven bir şahsiyettir, hayat tecrübem bu güzel cümleyi uzun zaman önce beynime yerleştirmiş oldu. Benim bu isteğimi geri çevireceğini kat’i surette düşünmüyorum ve şimdiden kendisine çok teşekkür ediyorum. Kitabı bulup okumanızı tavsiye ediyorum.