SİYASET

ÖZEL YETKİLİ SAVCILIK BU AKŞAM İSTİHBARAT MÜDÜRLÜĞÜNDEN DOSYALARI ALARAK AYRILDI

Özel Yetkili Savcılığın mahkeme kararı ile İstihbara Müdürlüğünde yasa dışı dinlemeler konusunda araştırma yapması, bu kurumda çalışan iktidar yanlısı yöneticiler tarafından engellenmekteydi. Birkaç gün süren birokratik ve hukuksuz engellemelere rağmen Özel Yetkili Savcılığa bağlı savcılar bu akşam İstihbarat Müdürlüğünde yaptıkları çalışmayı tamamlayabildiler.

Özel Yetkili Savcılık tarafından yapılan açıklamada ”İstihbarat Müdürlüğünde bulunan dinleme yetki belgeleri, dinleme kayıt kitapları ve bilgisayarlarda gerekli görülen materyallerin tamamı tarafımızca teslim alınmıştır. Bir tek dinleme sisteminde bulunan ve bu sistemin üreticisinin teknik elemanları ile alınabilecek bazı materyaller kaldı, sistem yurt dışından olduğundan teknik elemanların gelmesi bekleniyor” denildi.

İstihbarat Müdürlüğünde teknik takip ve dinleme cihazlarının Ericksson şirketinin üretimi olduğu biliniyor.

Daha önce Özel Yetkili Savcılığın, İstihbarat Müdürlüğündeki araştırma konusunun 2008-2015 yılları arasında bu kurumun yaptığı dinlemeler olduğu ve bu dinelemerin ışığında yasa dışı dinlemeler hakkında ciddi delillerin elde edilmesinin beklendiği açıklanmıştı.