SİYASET

Mogherini: ’’Siyasetçiler Ateş İle Oynamasınlar’’

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Balkan ülkelelerine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyinde, Makedonya hakkında yapılan görüşmelerde konuştu.

Mogherini toplantıda yaptığı konuşmada: ’’Genel olarak bütün dışışleri bakanları benim Üsküp’te verdiğim mesajlara güçlü şekilde destek verdiler. Benim mesajlarımı hem Cumhurbaşkanına, hem siyasi parti liderlerine hem de kamuoyuna açıkça verdim. Bu mesajlar sadece AB’nin mesajları değil aynı zamanda NATO Genel Sekreterinin mesajlarıdır. Şu anda endişeli bir durumdayım, çünkü Üsküp’te varolan siyasi ve devlet kurumsal krizinin etnik krize dönüşme durumu mevcut’’ dedi.

Açıklamalarının devamında Mogherini, Makedonya’daki siyasetçilere çağrıda bulunarak : ’’Siyasetçiler etnik çatışma konusunda ateş ile oynamasınlar. Mevcut krizi çözecek mekanizmalar var, Cumhurbaşkanının olgunluk göstermesi, Meclisin başkanını seçmesi ve çalışmaya başlaması gibi, hemde dış bir müdahale olmadan. Tabi burada ülkenin dostları, o ülkenin geleceği ve durumları ile ilgilenebilir. Ben bu krizden çıkışın olduğuna inanıyorum’’ dedi.