GÜNCEL

Mitskoski Macaristan Başbakanı Orbán‘la Görüştü

VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mitskpski, parti genel başkan yardımcısı Aleksandar Nikoloski ile birlikte  Budapeşte’de Macaristan Başbakanı ve kardeş partileri FIDES’in başkanı Viktor Orbán ile görüştü. Görüşmede Makedonya ve AB’nin tarihin en zorlu kışını enerji arzı açısından büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

VMRO-DPMNE’den yapılan yazılı açıklamada Mitskkoski, Makedonya hükümetinin enerji kriziyle başa çıkmak için gerekli adımları atmadığını, kömür, akaryakıt, gaz ve petrol türevlerinin zamanında temin edilmediğini, ancak krizin zirvesi geldiğinde büyük meblağlarda paranın kesildiğini kaydetti. VMRO-DPMNE, aynı kaynaklar zamanında sağlanmış olsaydı harcanabilecek miktarın birkaç katı verildi” kaydedildi.

Avrupa’nın Genişlemeden Sorumlu Komseri Oliver Varhey, VMRO-DPMNE’yi ağır eleştirisi sonrasında Mitskoski’nin Macaristan Başbakanı ve kardeş partileri FIDES’in başkanı Viktor Orbán ziyareti dikkatlerden kaçmadı. Zira Varhey FİDES partisi mensubu olduğundan, Macaristan Başbakanı ve VMRO-DPMNE’nim kardeş partileri FIDES’in başkanı Viktor Orbán ile yakınlığıyla tanınıyor.