GÜNCEL

Kuzey Makedonya’da KİNDER Ürünleri Geri Toplatılıyor

İtalyan şirket Ferrero’nın ürettiği Kinder Surprise ürünlerinde tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen salmonella bakterisine rastlanılması sonucu Avrupa ülkelerinde başlayan geri toplatılma devam ediyor. İngiltere Gıda Standartları Ajansı’nın bazı yumurta partilerini “salmonella salgınıyla olası bağlantısı” nedeniyle geri çağırdığını açıklamasının ardından farklı ülkeler de benzer bir adım atmıştı.

Ferrero’nun Kuzey Makedonya distribütörü olan Atlantik şirketi tarafından yapılan açıklamada, Ferrero’nun talebi üzerine piyasada olan Kinder Schokobons, Kinder Surprise Maxi 100 gr, Kinder Mini Mix Peluche ürünlerini geri toplama kararı aldıklarını duyurdu. Şirket, yalnızca Belçika Arlon’da üretilen ürünlerin piyasadan geri toplandığını bildirdi.

Belçika’daki Arlon fabrikası, İtalyan çikolata devinin Kinder üretiminin yüzde 7’sini oluşturuyor.

Salmonella adlı bir bakterinin neden olduğu Salmonelloz hastalığı, gıda zehirlenmesi dolayısıyla yaşanan ölümlerde önemli rol oynuyor. 1 ile 3 gün arasında değişen kuluçka döneminin ardından semptomlar hastada görülmeye başlanıyor. Bunlar genellikle bazen akut gastro enterit, ishal, karın krampları, hafif ateş ve kusma olabiliyor.