GÜNCEL

Ahmeti: Kuzey Makedonya’da İki Arnavut Partisi Olmalı

Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) lideri Ali Ahmeti konuk olduğu Kosova RTV21 kanalında Luzey Makedonya’da sadece iki Arnavut siyasi partisinin olması gerektiğini söyledi.

Ahmeti: “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde ikiden fazla Arnavut partisinin bizi önemsiz kıldığı tezini her zaman savundum ve savunmaya devam ediyorum. Makedonya’da sadece iki parti yeterli, üçüncüsü bize zarar vermektedir” dedi.

Ahmeti ayrıca, birden fazla Arnavut partisinin varlığının sadece seçim oyları böldüğünü, daha yapılacak çok işlerin olduğunu, bunun için de birliğe ihtiyaç duyulduğunu ekliyor.

Ahmeti devamında “Ama ben demokrasi için, çoğulculuk için savaştım ve kimse insanların siyasi partilerde örgütlenme hakkını inkar edemez ve kısıtlayamaz. 20 yıldır siyasetin bir parçasıyım ve parlamento, yerel veya cumhurbaşkanlığı olsun tek bir seçimi kaybetmedim. Ama Arnavutların bu konuda benim fikrimi bilmesini istiyorum. Bunu açıkça söylüyorum üçüncü veya daha fazla partinin varlığını Makedonya’daki Arnavutların doğrudan zararınadır. Arnavutları temsil etmek için biri muhalefette, biri iktidarda olmak üzere iki siyasi parti yeterlidir” ifadelerini kullandı.