GÜNCEL

Merkez Jupa ve Plasnitsa Şeffaflık Endeksinde Sınıfta Kaldı

Sivil İletişim Merkezi tarafından yayınlanan sıralama Endeksine göre, Hükümet, bakanlıklar ve belediyeler ile bu yıl aktif şeffaflıkta minimum iyileşme gözlendiği ortaya çıktı.

5 yıldır şeffaflık alanında araştırılma yapılırken ve şeffaflık endeksinin oluşturulmasından bu yana şeffaflık endeksinde en büyük sıçramayı Savunma Bakanlığı yaparken, şeffaflık endeksi 2019 yılında % 97.7 oldu ve zirvede yer aldı.

Şeffaflık endeksi en yüksek olan diğer kurumlara bakıldığında 2., 3., 4. ve 5. sırada belediyeler yer almakta. İkinsi sırada Köprülü %94.4, Karpoş % 91.4, Kriva (Eğri) Palanka % 89.9 ve Manastır % 88.4 oranıyla şeffaflık endeksinde zirvede yer alan belediyeler olarak belirtildi.

Nüfusunun üstün çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Merkez Jupa ve Plasnitsa belediyeleri şeffaflıkta sınıfta kaldı. Türk belediyeleri olarak nitelendirdiğimiz iki kırsal belediyede şeffaflık endeksi en düşük belediyeler arasında yer alıyor.

Plasnitsa belediyesi % 15.9 ve Merkez Jupa % 12.7 oranıyla şeffaflık endeksinde en alt sıralarda görülüyor.

Şeffaflıktan uzak çalışan bu iki belediyede göçün de en çok yaşandığı belediyeler arasında yer alıyor olması dikkat çekti.