GÜNCEL

Üsküp’te Türbanlı Öğrenci Saldırıya Uğradı

Üsküp’ün meydanında Kiril ve Metodiy Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenimine devam eden 19 yaşındaki Sümeyye Ademi üç genç tarafından saldırıya uğradı. Makedon bir arkadaşıyla Üsküp meydanında dolaşan Sümeyye Ademi’ye saldıran 3 genç Sümeyye’nin türbanını çıkartmak için fiziki güç kullanıldığını ve yerlede sürüklendiğini iddia eden Sümeyye Ademi ”etrafta vatandaşların olayı izlediğini ve duruma müdahele etmeyip, vatandaşların yardım etmediğini” belirtti.

Üsküp’te doğup büyüdüğünü söyleyen Sümeyye Ademi, bu saldırının kendisini derinden sarstığını ancak bunun ülkedeki farklı dini ve etnik gruplardan insanlarla arkadaşlık kurmasına engel olmayacağını belirtti.

Gençlerin nefreti değil, barışı yaymaları gerektiğini vurgulayan Ademi, “Başörtüsü terörün değil, bir dinin sembolüdür. Haç nasıl onların dininin sembolü ise başörtüsü de benim dinimin sembolü. Ben onların sembollerine nasıl saygı duyuyorsam, onlar da benim sembolüme saygı duymalı.” diye konuştu.

Sümeyye Ademi’nin babası ”Sümeyye çok etnikli ve çok dinli bir ortamda yetiştiğini ve her dinden arkadaşlarının olduğunu söylerken, bugüne kadar böyle bir olay yaşamadıklarını” söyledi

Sümeyye Ademi’nin Nova Tv’ye vermiş olduğu röportajı buradan izleyebilirsiniz.