KÜLTÜR & SANAT

Meclis’te 2018-2022 Ulusal Kültür Geliştirilme Stratejisi Oturumu Düzenlendi

Makedonya Meclisi Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen “2018-2022 Ulusal Kültür Geliştirilme Stratejisi” konulu oturuma düzenlendi. Oturuma Kültür Bakanı Robert Alagozovski, milletvekilleri, kültür alanınındaki kurum müdürleri ve çalışanları, sivil toplum temsilcileri ile sanatçılar katıldılar. Oturuma Toplulukların Haklarını Geliştirme Ajansı Müdürü İlhan Müdürü, Toplulukların Kültürlerini Geliştirme Ve Tanıtma İdaresi Müdürü Menfi İlyaz, Başbakan Müşavirleri Cabir Doko ve Celil Ahmed, MATÜSİTEB Başkanı Hüsref Emin, sanatçı Firdaus Nebi katılanlar arasındaydı.

Oturumda Toplulukların Haklarını Geliştirme Ajansı müdürü İlhan Rahman yapmış olduğu konuşmada kültür alanında ciddi atılımların söz konusu strateji ile mümkün olduğunu, nüfusu az olan toplulukların kültürel mirasının korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini, kültür alanındaki kurumlarda hakça temsil ilkesinin uygulanmasının artık başlatılmasının zamanı olduğunu ve Kültür Bakanlığının ilanlarında nüfusu az topluluklara gereken ayrıcalıkların gösterilmesi gerektiğini belirtti. Görüşülen kültür stratejisinin uygulanması durumunda bu alandaki mevcut sorunların büyük bölümünün çözüme kavuşturulacağı inancında olduğunu ifade etti.

Sanatçı Firdaus Nebi ise Türk tiyatrosu konusuna değinirken, yıllardan beri Türklerin tiyatrosuz brakıldığını ve en kısa zamanda Türklerin tiyatrosuna kavuşması gerektiğini vurgularken, Makedonya’daki Türk tiyatrosu Makedonya’nın tiyatrosudur. Bu doğrultuda tiyatronun yapımını devlet üstlenmelidir dedi.

Kültür Bakanlığına bağlı Toplulukların Kültürlerini Geliştirme ve Tanıtma İdaresi Müdürü Menfi İlyaz son 10 yılda idarenin gerek eski bakanlar gerekse hükümetler tarafından unutulduğunu ve bir kenara brakıldığını söyledi. İlyaz şu anda idarede 22 çalışanın bulunduğunu ancak 22 çalışandan 1’i Roman olmak üzere 21 çalışanın Arnavut kökenli memur olduğunu belirterek, topluluklardan hiçbir çalışanın olmadığını hatta çalışmak için en temel şartların hala oluşmadığını dile getirdi. Ayrıca idarenin konumunu güçlendirmek için 2018-2022 stratejisinde yer aldıklarından dolayı mutlu olduğunu ancak toplulukların kültürlerini tanıtma ve geliştirmenin sadece kağıt üzerinde olmaması gerektiğinin vurgusunu yaptı.