GÜNCEL

Meclis Genel Kurul Salonu Yeni Teknoloji İle Donatıldı

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Talat Caferi, medya temsilcileriyle düzenlediği olağan brifingde, Genel Kurul salonunda yeni teknik donanımın kurulduğunu ve artık salonun kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

Meclis Başkanı Caferi, bugünden itibaren milletvekillerinin 1 numaralı salon’a döneceklerini ve burada saat 11.00’den itibaren Meclis’in milletvekili sorularına ayrılan yeni 72. oturumunun gerçekleştirileceğini bildirdi.

Meclisteki 3 numaralı salondaki basın merkezinin faaliyete geçmesiyle birlikte gazeteciler yine Genel Kurul salonundaki galeriden oturumları doğrudan takip edebilecekler.

Yapılan bildirime göre Genel Kurul salonundaki yeni modern konferans ekipmanı, kağıtsız çalışma, sıralı konuşmacı yönetimi, gelişmiş video akışı, aramalı video arşivi, gündemdeki her madde için oylama raporu gibi tamamen bilgisayarlı ve dijital bir çalışma prensibi sunuyor.

Yeni ekipman ve Meclisin yeni web sitesi, vatandaşlara karşı şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıracağı, vatandaşların yasama organının çalışmaları hakkında büyük miktarda bilgiye daha kolay erişmesini sağlayacağı belirtiliyor.