SİYASET

Makedonya İle Bulgaristan Arasında İmzalanacak Anlaşmanın İçeriği Açıklandı

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in geçtiğimiz ay yaptığı Sofya ziyaretinde ortaya atılan ve Makedonya ile Bulgaristan’ın komşuluk ilişkilerini birçok alanda geliştirilmesini öngören anlaşma kamuoyu ile paylaşıldı. İki ülke Dışişleri Bakanları tarafından ortaklaşa hazırlanan anlaşma metni geçtiğimiz günlerde Makedonya Meclisinde yapılan kapalı toplantıda milletvekillerine açıklanmıştı. Dün ise Başbakan Zaev düzenlediği basın toplantısında anlaşma metnini kamuoyuna açıkladı.

Başbakan Zaev 14 maddeden oluşan anlaşmanın iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri bir safhaya götürülmesine yarayacağını vurgularken, bu anlaşma ile ülkelerin hiçbir şekilde zarar görmeyeceklerini aksine hem ülkelerin hem de bölgenin yararına olacağını vurguladı.

Zaev ayrıca ”Bulgaristan ile yapılan anlaşma son derece nettir, anlaşma vatandaşların yararına, ulusal çıkarlara uygun ve ülkemizi Avrupa Birliği ve NATO’ya yaklaştıran bir anlaşmadır. Başta ben ve hükümetimiz sorunlara çözüm getirecek yönetim anlayışında son derece kararlıyız. Bu anlaşmayı imzalıyoruz çünkü karşımızda iyi niyetli ve bize yardıma hazır, eski sorunlar ve anlaşmazlıklara çözüm isteyen bir komşu ülke var” dedi.

Makedonya ile Bulgaristan hükümetleri arasındaki anlaşmanın metnini Makedonya hükümet yetkilierinin yanı sıra Bulgaristan hükümet yetkilileri de kamuoyuna duyurdular. 1 Ağustos tarihinde Üsküp’te iki ülke Başbakanlarının anlaşmaya imza atacakları belirtiliyor.