GÜNCEL

Kuzey Makedonya’nın AB Üyeliğine Bulgaristan Engeli

Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi’nin bugün, Kuzey Makedonya ile AB arasında ilk hükümetlerarası konferansı düzenleme konusunda bir karar vermesi beklenilmiyor. Bu sonucun hem teknik hem de politik nedenlerle olması beklenilmekte.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, bugün Brüksel’de düzenlenecek Genel İşler Konseyi toplantısının, Makedonya’nın Avrupa entegrasyon yolunda herhangi bir ilerleme getirmesi beklenmiyor.

Bulgar diplomasisi, maalesef Üsküp’ün öncülüğünü gördüğümüz başka bir ülkeye yönelik bir aşağılama politikası izlemeyi göze alamaz.

Kuzey Makedonya, hazır olduğunda Avrupa Birliği’nde bir yere sahip olacak. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Zaharieva, “Bulgaristan şu anda Kuzey Makedonya’nın AB’ye üye olma konusunda hazır olmadığını düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Bulgar yetkililer tarih, Makedon dili ve kimliği üzerine Kuzey Makedonya yetkilileri ile bir anlaşma sağlanamadı. Öte yandan Bulgaristan’da yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde sağ partiler milliyetçilik üzerine politikalarının sertleştirdikleri siyasi analistler tarafından devamlı tekrarlanmakta.