GÜNCEL

İnsan Hakları 2020 Ödülünün Sahibi Zoran Zaev

Başbakan Zoran Zaev, Berlin’de 2020 İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.Friedrich Ebert Vakfı tarafından Zaev’in onuruna düzenlenen törende bir dizi Avrupalı ​​siyasetçi konuşma yaptı ve Zoran Zaev’e ödülü Federal Almanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Mas takdim etti.

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Mas, törende yaptığı konuşmada Başbakan Zaev’i ödüllendiren karşılama konuşmasında, Zoran Zaev’in Avrupa’ya ilk adım olarak ülkesine demokrasi haysiyetini getirdiğini söyledi.

Mas, ülkesinin önümüzdeki günlerde Kuzey Makedonya ile birlikte başarıya ulaşmak ve Almanya cumhurbaşkanlığı döneminde ilk hükümetler arası konferansı düzenlemek için çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Başbakan Zaev, insan hakları ve her vatandaşın kendi kaderini tayin hakkının diplomatik müzakere ve anlaşmalara konu olamayacağını vurguladı. Uluslararası kamu hukukunun ve yararlarının onaylanmış ve garanti edilmiş ilkeleridir. Zaev, bu nedenle Makedon dili ve Makedon halkının bir gerçeklik olduğu gerçeğinin yadsınamaz olduğunu söyledi.