Kuzey Makedonya ve AB Arasında Frontex ile İlgili Anlaşma İmzalandı

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, başkent Üsküp’teki hükûmet binasında düzenlenen imza töreninde hazır bulundu.

İmzalar Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson ve AB Dönem Başkanı Çekya adına Çekya’nın Üsküp Büyükelçisi Jaroslav Ludva tarafından atıldı.

Kovaçevski ve von der Leyen imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kovaçevski, anlaşma sayesinde yasa dışı göç gibi tehditlere karşı birlikte hareket etme imkanı sağlandığını belirterek “Bugün Kuzey Makedonya ve halkı için büyük bir gün. Bugün Frontex Anlaşması’nı dipnotsuz, yıldızsız, ekleme yapmadan ve belirsiz olmayacak şekilde Makedon dilinde imzaladık.” dedi.

Ülkesinin Avrupa entegrasyon sürecine de değinen Kovaçevski, 17 yıllık bir aradan sonra üyelik müzakerelerinin ve tarama sürecinin başlamasından dolayı memnuniyetini ifade etti.

AB üyelik sürecinde ülkelerini daha iyi yaşanılır bir yer yapacaklarını işaret eden Kovaçevski, “AB daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha yüksek maaşlı iş demek.” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ise bahsi geçen anlaşmanın imzalanmasıyla, Makedon dili ve kimliğine saygı gösterilmesi noktasında verilen vaadin yerine getirildiğini vurguladı.

aa