BALKANLAR

Kosova’da Yeni Bir Türk Partisi Kuruluyor

Hakkında açılan yolsuzluk davası ardından Prizren Belediyesi Ekonomi ve Maliye Müdürlüğü’nden istifa etmesi, ardından yaşanan son olaylar ve KDTP Genel Kurul süreci ve sonrasında yaşanan siyasi krizler hakkında sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yapan Ertan Simitçi, siyasi kariyerine kuracağı yeni bir Türk partisiyle devam edeceğini duyurdu. Simitçi ayrıca, Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP üyeliği ve parti görevlerinden istifa ettiğini de açıkladı. Simitçi, yeni parti çalışmalarına 2020 yılının Şubat ayında başlayacağını belirtti.

Simitçi görüntülü açıklmasında, Prizren Belediyesi Ekonomi ve Maliye Müdürlüğü’nden istifa etmesi sonucunda Belediye Başkanı Mytaher Haskuka ile yaptığı görüşmede, ilk duruşmaya kadar eski Belediye Başkanına karşı dava açılmadığı takdirde tekrar görevine geri dönmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Simitçi, iki duruşmaya çıktığını ancak eski Belediye Başkanına karşı dava açılmadığını, bunun üzerine görevine geri dönmek için Haskuka ile görüşme taleplerinin ertelendiğini ifade etti. Simitçi ayrıca, kendisinin tekrardan görevine dönmemesi konusunda Belediye Başkanı Haskuka’ya parti tarafından baskılar yapıldığını, hatta bu konunun Albin Kurti ile koalisyon görüşmelerinde kullanıldığını iddia etti. Haskuka’nın da baskıları kendisine ilettiğini belirten Simitçi, kendisine karşı kirli oyunlar oynandığını ve artık ileriye bakılması gerektiğini kaydetti.

Simitçi, partinin yanlış kararlar alarak toplumu bölldüğünü, kendisinin de parti dışında bırakıldığını ve hakkında başlatılan karalama kampanyası nedeniyle KDTP’den istifa ettiğini açıkladı. Bunun üzerine Simitçi, siyasi kariyerine kuracağı yeni bir Türk partisiyle devam edeceğini duyurdu. Simitçi, yeni parti çalışmalarına 2020 yılının Şubat ayında başlayacağını belirtti.