BALKANLAR

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani Batı Balkanlar’da Rus Etkisinden Endişeli

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Münih’teki Güvenlik Konferansı çerçevesinde bugün bir panelist olarak Avrupa’da demokrasi zorlukları ve angajelik hakkında sürdürülen tartışmalara katıldı.

Panelde Cumhurbaşkanı Osmani’nin yanı sıra Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve Belarus’taki muhalefet lideri Sviatlana Tsikhanouskaya da konuyla ilgili konuştular.

Kosova Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Osmani’nin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşmak için çok şey feda eden bir ülke açısından demokrasinin öneminden bahsettiği ifade edildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın, bölgedeki gelişmeler, Batı Balkanlar’daki Rus etkisi ve Rusya’nın müttefiki Sırbistan’dan gelen istikrarsızlaştırıcı eğilimler konusundaki endişeleri dile getirdiği kaydediliyor.

\”Osmani,  demokrasinin Kosova Cumhuriyeti’nin devlet kurma çabalarında kilit bir sütun yanı sıra ülkemizde toplumun gelişiminin de merkezi bir sütunu teşkil ettiğini vurguladı. Osmani, demokratik toplumların karşılaştığı zorlukları ve bunları aşmanın yollarından da söz etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ortak başarıya insan haklarının güvence altına alınmasıyla, dünyadaki otoriter iktidarlara karşı koyulmasıyla ulaşılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı ayrıca bu Zirvede, ülkede demokrasiyi daha da ilerletecek olan Demokrasi Zirvesi’nden ve Kosova Cumhuriyeti’nin taahhütlerinden de bahsetti.

Follow by Email
WhatsApp