GÜNCEL

Kocacık’ta Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi’ne Giden Yolda Yol Çalışmaları Devam Ediyor

Merkez Jupa Belediyesi’ne bağlı Kocacık’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi kavşağından Brestani köyüne kadar olan yolun genişletilmesi ve onarım çalışmaları devam ediyor.

Yol 3.500 metre uzunluğunda ve maliyeti 25 milyon denar. Proje müdürlüğünü Zoran Kitanov’un yaptığı Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün finanse ettiği ve Kara Yolları Kamu Kurumu (Makedoniya Pat Kamu Şirketi) tarafından gerçekleştirilen proje birkaç hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.  Yaklaşık 1 metre genişletilecek yol ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün baba evi müzesine ulaşım da kolaylaşacak.

2014 yılından itibaren Merkez Jupa’da faaliyete geçen Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi’ne giden yolun kötü olması nedeniyle turistler tarafından yeterince ilgi görmedi. Merkezi hükümetin desteğiyle yol çalışmalarının yapılması, yolların onarılması ve yolların genişlemesinden sonra daha çok sayıda turistlerin Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi’ni ziyaret etmesi bekleniliyor.

Yerel Yönetim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise kırsal belediyelerin geliştirilmesi konusunda, alt yapı gibi sorunların çözümlenmesi için çalışmalara devam edecekleri belirtildi.