GÜNCEL

AB’nin Dış Sınırları Haziran Sonuna Kadar Kapalı Kalacak

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları Konseyi toplantısında AB’nin koronavirüs salgını nedeniyle üçüncü ülke vatandaşları için giriş yasağını uzatma kararı alındı ve Avrupa Komisyonuna ayın sonuna kadar AB’ye zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının uzatılmasını önermesi kararlaştırıldı. AB’nin dış sınırları şu anda 15 Haziran’a kadar kapalı.

AB İçişleri Komiseri İlva Johansson, video görüntülü olarak yapılan AB İçişleri Bakanları Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ”Hakim görüş, dış sınırlardaki kısıtlamaların uzatılmasının, temmuz ayından itibaren aşamalı olarak kaldırılmasına hazırlanmamız için iki hafta uzatılması gerektiğidir” diye kaydetti.

Avrupa Komisyonu, AB’ye seyahatlerin tekrar başlatılması için mevcut olması gereken kriterler konusunda rehberlik önerecektir.

Johansson, “İlk önce iç sınırların, ardından dış sınırların açılması için büyük destek var” dedi. AB Komiseri, ”Çoğu ülke 15 Haziran’dan itibaren Schengen ülkeleri arasındaki sınır kontrollerini kaldırma kararı almıştır veya böyle bir karar almaya hazırlanıyor. Ancak bazı ülkeler biraz daha beklemek istiyor” diye izah etti.

Johansson, “Ayın sonuna kadar Schengen bölgesindeki dolaşımın tamamen serbest olacağına inanıyorum” dedi.

Ancak trafik rejimi hakkındaki karar ulusal yetkili makamlar tarafından alınacak, İçişleri Bakanları sadece sınır rejimi ile ilgili kararları koordine etme konusunda anlaşmışlardır. Her ülke seyahat rejimini kendisi açıklayacak.

Ayın sonuna kadar bekleyecek ülkeler arasında perşembe günü komşuları Fransa ve Portekiz ile aralarında seyahatleri serbestleştirme kararını bozan İspanya yer alıyor. İspanya’da olağanüstü hal (OHAL) süresi 22 Haziran’a kadar uzatıldı. Hırvatistan da ulusal sınırlarını açmak için henüz belirli bir tarih söyleyemeyeceğini açıkladı. Öte yandan Almanya, vatandaşlarına yönelik 15 Haziran’dan itibaren Avrupa’daki 29 ülkeye seyahat etmemeleri tavsiyesini geri almaya söz verdi.

Bulgaristan, 1 Haziran’dan itibaren Yunanistan ve Sırbistan ile seyahatleri serbestleştirmeyi kararlaştırdı, ancak hala her türlü seyahatlerin başlatılması konusunda Romanya’dan yanıt bekliyor.
Koronavirüs salgınının kontrol altına alınamadığı 8 Avrupa ülkesinden gelenler için 14 günlük zorunlu karantina uygulaması devam ediyor. Belçika, İsveç, Malta, İspanya, İtalya, İrlanda, Portekiz ve İngiltere söz konusudur.

Birliğin parçası olmayan Balkan ülkeleri için AB içişleri bakanları, vatandaşları AB’ye seyahat edebilecek ve salgın durumuna göre değişecek olan ülkelerin listesini hazırlama konusunda anlaştılar.

AB ülkeleri sınırlarının kapatılması, koronavirüs salgınının azaltılması için bir önlem olarak mart ayından bu yana bir gerçektir. Dünyada COVID-19 ile enfekte olan kişilerin sayısı 6,6 milyonu aştı, COVID-19 ile bağlantılı komplikasyonlardan ölenlerin sayısı 391 bini aştı. Avrupa’da enfeksiyon 1,4 milyon kişide doğrulandı, 168 binden fazla kişi öldü.