TÜRK DÜNYASI

KKTC, BM Askerleri ve GKRY Diplomatlarının Ülkeye Girişlerini Durdurdu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kıbrıs Rum kesiminden gelecek diplomat, Birleşmiş Milletler (BM) askerleri ve diğer uluslararası örgütlerde görev yapan personelin KKTC’ye girişlerini bir hafta durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

Özersay, karara ilişkin Facebook hesabından bir açıklama yaparak BM ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan diplomatik misyonlara notalar gönderdiklerini ve buna göre yarından itibaren bir hafta boyunca ülkeye gelişleri askıya aldıklarını belirtti.

TÜM ULUSLARASI ÖRGÜT TEMSİLCİLERİNİN KKTC’YE GİRİŞLERİ DURDURULDU

Bakan Özersay, GKRY’deki büyükelçilik ve benzeri temsilciliklerde görevli diplomatların, BM, Avrupa Birliği (AB) ve diğer uluslararası örgütlerin personeli ile BM askerlerinin KKTC’ye girişlerinin durdurulacağını duyurdu.

KKTC’DE BULUNANLARIN GKRY’YE GEÇİŞLERİ SERBEST

Özersay, KKTC’de bulunan BM askeri kamplarından GKRY’ye geçişlerin mümkün olacağının belirti. Özersay, ülkedeki Maronit ve Kıbrıslı Rumlara, GKRY’den gönderilen yardım ve diğer tıbbi malzemenin KKTC’de bulunan BM temsilcisi gözetiminde, KKTC yetkililerince ulaştırılacağını vurguladı.

Bakan Özersay, “Dünyada ve ülkemizde devam eden koronavirüs salgınına karşı mücadeleyle ilgili olabilecek geçişler söz konusu olacaksa bunun önceden Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığından izin alınması şartına bağlı olacağı bildirilmiştir.” dedi.

KKTC VATANDAŞI DIŞINDAKİLERE 30 NİSAN’A KADAR KAPILAR KAPATILDI

KKTC Bakanlar Kurulu, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tüm kara ve hava sınır kapılarının 30 Nisan’a kadar KKTC vatandaşı olmayanlara kapatılmasına karar verdi.

Son olarak Kıbrıs’taki BM Barış Gücünde (BMBG) görevli bir askeri personelde Kovid-19 tespit edilmişti.