TÜRK DÜNYASI

Kırımoğlu: İşgalciler Onur Yürüyüşü Yüzenden Beni Tehdit Ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı suçlama yöneltti. Sözde Soruşturma Komitesi, Kırımoğlu’nu güya “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Rusya toprak bütünlüğüne kastetmek” ve “yasa dışı silah saklamak” ile suçluyor.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve onu ilgili davada temsil eden avukat Nikolay Polozov, Rus soruşturma görevlilerin yönelttiği “suçlamanın” siyasi nedenlere dayandığını ifade etti.

“KIRIM’IN İDARİ SINIRINA GİDİP RUSLARA: ‘BENİ ARIYORMUŞSUNUZ. İŞTE BURADAYIM’ DİYECEĞİM.”

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgalcilerin bu hareketinin Kırım Tatarlarının “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı: Onur Yürüyüşü” eylemi organize etme planlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Kırımoğlu, “Bu çok eski bir ‘dosya’ işgalciler onu 2014’te başlatmışlardı. Ancak şu an onlar herhalde Onur Yürüyüşü bağlamında: ‘Kırım’a girerseniz biz sizi bu maddelere göre yargılayacağız.’ demek istiyorlar. Bu bir tehdit.” dedi.

Rusya ve işgal ettiği Kırım’da, siyasi davalar konusunda bağımsız mahkeme süreci diye bir şeyin olmadığını belirten Kırımoğlu, savunmanın sunduğu kanıtlara rağmen mahkemenin önceden kararlaştırılmış bir kararı aldığını ifade etti.

Kırım Tatar milli lideri, kendine verebilecek hapis cezasını değerlendiren, “Onların verdiği ceza süreleri umurumda değil. Kırım’a yapacağımız yürüyüşü planlarken biz ölme olasılığı bile göz önüne aldık. Onlar ise bizi hapis cezalarıyla korkutmaya çalışıyor.” diye kaydetti.