TÜRK DÜNYASI

Kırımoğlu: Putin Diktatörlüğü, Sovyet-Komunist Rejimden Daha Tehlikelidir

Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Onursal Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun ömrü SSCB ile mücadele etmekle geçti. Rus zindanlarında ömrünün bir bölümünü geçiren, sonrasında Kırım’dan sürgün edilen Kırımığlu, ömrünü SSCB ile mücadele etmekle geçeceğini düşünüyorken ama SSCB’nin yıkıldığını gördüğünü belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bir özel yayında konuşan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu,  Sovyetler Birliği’nin komünist rejimi yıkıldıktan sonra daha rahat yaşayacaklarını zannettiklerini ama o rejimden daha da beter, daha da acımasız bir Putin rejiminin geldiğini belirtti.

Kırımoğlu iki gün önce Belarus ve Ukrayna sınırında küçük bir köyde görüşmeler oldu. Orada benim danışmanım ve yardımcım, Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov da bulundu. Kırım Yarımadası’nın Rusya toprağı olduğunu kabul edeceksiniz, Donetsk ve Lugansk’taki -kukla- cumhuriyetleri tanıyacaksınız. NATO ve Avrupa Birliği’ne girme isteğinizden vazgeçeceksiniz. Silahlarınızı teslim edeceksiniz. Yani tamamıyla teslim olacaksınız… Bunlar kabul edilecek, müzakere edilecek şartlar değil. Ukrayna tarafı da dedi ki, ateşkes yapalım, bu ateşkes size de lazım… Bizim sokaklarımızda yatan askerlerinizin leşlerini toplarsınız. 6 bine yakın ölüleriniz var, bunları ana babalarına teslim ediniz. Hiç olmazsa bunu düşünün. Yok teslim olacaksınız. Bu görüşmelerden hiçbir netice görmediğini belirtti.

Kırımoğlu: Ben Bir Molla Değilim, Sıradan Bir Müslümanım

Kırımoğlu ”Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Kurulu’nda oylamalara bakıyorum. Maalesef bir çok Türk Cumhuriyetleri ile İslam Cumhuriyetleri, büyük çoğunlukla çekimser kalıyorlar. Ben İslam dinini çok bilen insanlardan değilim, ben molla değilim, sıradan bir Müslümanım. Yüzde 100 biliyorum ki, Müslümanlar için kötülük ve doğruluk arasında çekimser kalmak mümkün değildir, bu ahlaksızlıktır. O ülkelerden rica ediyorum: Müslüman olun, Türk olun! Adaletin tarafında olun! Putin’den korkarak davranmayın. İnsan gibi davranın” ifadelerinde bulundu.