KÜLTÜR & SANAT

Kent Alışveriş Merkezi (GTC) tepkilere rağmen barok mimariye bürünecek

Başkent Üsküp’ün merkezinde bulunan Kent Alışveriş Merkezi’nin (GTC) dış cephesinin barok mimari stilinde değiştirilmesine hükümetten onay çıktı. Resmi gazetede yer alan kararda alışveriş merkezinin dış cephesinin değiştirilmesi, Üsküp 2014 projesinin genişletilmesi ile birlikte aynı kararnamede duruyor.

Kent Alışveriş Merezi (GTC) devletin koruması altında ve kültürel miras listesinde yer almaktaydı, fakat alınan karar ile devlet korumasının artık geçerli olmadığı anlaşılıyor. Konu ile ilgili görüş belirten Makedonya Mimarlar Birliği eski başkanı Daniça Pavlovska ‘’sadece alışveriş merkezi değil, çevresindeki bina ve yapılar da özel bir öneme sahip, hepsinin Üsküp şehrinin mimari yapısında önemli rolü var’’ dedi.

Üsküpteki Kent Alışveriş Merkezi (GTC) ile ilgili tartışmalar 3 yıldır devam etmekte. Hatırlanacağı üzere iktidarın alışveriş merkezinin görünümünü değiştirme kararı o dönemde büyük tepki çekmiş ve uzun süre protesto gösterileri düzenlenmişti. Yapının bulunduğu Üsküp Merkez Belediyesi konu ile ilgili referandum bile düzenlemiş, fakat referandumun kabulu için yeterli katılım oranı yakalanamamıştı.

Sivil toplum kuruluşları ve Merkez Belediyesinden yapılan açıklamalarda, alışveriş merkezinin barok mimariye bürünmemesi için bütün hukuki yollara başvuracakları bildiriliyor. Önümüzdeki dönemde konunun kamuoyunu meşgul edeceği anlaşılıyor.