SİYASET

Hoyt Yee: 2017 Yılının En Karanlık Gecesi 27 Nisan’dır

Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirvesine ev sahipliği yapıyor. GDAÜ’nün, bölgenin istikrarına katkı sağladığını belirten Buric, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’nin (AB) desteği ve iş birliği sayesinde bölgenin güvenliğini koruduğunu söyledi.
Buric, Hırvatistan’ın, komşu ülkelerin güvenliği, istikrarı ve gelişimini desteklediğini ifade ederek, “Güvenlik sorunlarıyla başa çıkmanın en iyi yolunun AB perspektifi olduğunu anladık. Hırvatistan komşu ülkelerle ikili ilişkilerini güçlendirmek adına var gücüyle çalışmaya devam edecek.” dedi.

Zirveye katılan Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Brian Hoyt Yee ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede Balkanlar ülkelerindeki güven ve istikrarın sağlanması konusu görüşüldü. Ayrıca Hoyt Yee 2017 yılın en karanlık gecesi 27 Nisan’da Makedonya Meclis’ine yapılan saldırının olduğunu söylerken, 2017 yılının en önemli gelişmesinin de Makedonya’da reformcu bir hükümetin göreve başlaması olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere 27 Nisan akşamı yeni seçilen Meclis Başkanı’nın ardından Vmro-Dpmne taraftarları Milletvekillerinin yardımıyla kapıları açıp, Meclis’e saldırıp, milletvekilleri ve gazetecilere saldırmış, Zoran Zaev başta olmak üzere milletvekillerine öldürme teşebüssünde bulunulmuştu.