KÜLTÜR & SANAT

”Hafız Bedri Hamidi” Monografisi Yakında Basımdan Çıkıyor

Eski Yugoslavya döneminde Makedonya İslam Dini Camiası Başkanı görevini yürüten ”Hafiz Bedri Hamidi” monografisi yakında basımdan çıkacak. Bu müjdeyi dün Reis-ül Ulema Süleyman Recepi sosyal medya aracılığıyla verdi.  Monografinin yazarları arasında Dr. Kerim Lita ve Avni Halimi yer almaktalar. Yapılan bu çalışma, son aylarda Makedonya ve Arnavutluk devlet arşivlerinden elde edinilen bilgi ve belgeye dayanıldığını ifade eden Recepi, çok yakında monografinin basımdan çıkacağı ve okuyucularla buluşacağını belirtti. Monografı Arnavutça olarak hazırlanmış. Fakat  monografinin Türkçe olup, olmayacağı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

Hafız Bedri Hamidi 1905 yılında, Üsküp’te doğar. 1954 yılında önce Ulema Meclisi , daha sonra da Makedonya İslam Dini Camiası Başkanı görevine geliyor. 1959 yılında tekrar aynı göreve seçilerek, bundan sonra her dört yılda yapılan seçimlerden çıkan sonuçlarla bu görevde kalmaya başardığı izlenmektedir. Hayatının sonuna kadar da Makedonya İslam Camiası Başkanı görevinde kalmıştır.

Hafız Bedri Hamidi,  Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz ve  Üsküp Makedonya Devlet Radyosu Türkçe Programı eski sorumlusu Nedim Abaz’ın babasıdır.