GÜNCEL

Gruevski Ve Miyalkov ABD’nin Kara Listesine Alındı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Makedonya eski Başbakanı Nikola Gruevski ve İstihbarat (UBK) eski Başkanı Saşo Miyalkov ile en yakın aile bireylerini kara listesine aldığını duyurdu.

Açıklamada, bu kararın söz konusu kişilerin önemli yolsuzluklara karışmaları nedeni olduğu belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı “Bu kişiler eylemleri ile hukukun üstünlüğünü, demokratik kurumları ve ülkedeki kamu süreçlerini baltalayarak, halkın hükümete olan güveninin azalmasına sebep oldular” denildi.

Açıklamanın devamında, Gruevski’nin Başbakan olarak siyasi nüfuzunu ve resmi gücünü kişisel kazanç için kullanarak yolsuzluklara karıştığı belirtildi. Açıklamanın içeriğinde “Daha doğrusu, Gruevski’nin konumunu kötüye kullanarak Hükümet anlaşmalarında, hukuksuz kamu malını edinmede, partisi ve kendisi için hukuksuz şekilde seçimlere müdahale etme için rüşvet isteme ve alma konularına dair güvenilir bilgilerin olması” ifadeleri yer alıyor.

Saşo Miyalkov için alınan kararın nedeni olarak, kendisinin siyasi nüfuzunu ve resmi gücünü kişisel kazanç için kullanmayı içeren eylemleri gösteriliyor. Açıklamaya göre, Miyalkov’un görevini kötüye kullanarak, kamu anlaşmaları için rüşvet almasına dair güvenilir bilgilerin olduğu belirtiliyor. Gruevski ile benzer şekilde Miyalkov’un kendisi ve partisi için seçimlere hukuksuz müdahalesi olduğu bildiriliyor.

Karara göre, Gruevski ve Miyalkov ile birlikte yakın aile bireyleri ABD’ye giriş yasağına alındılar.

Kararın duyueulmasınon ardından hem Gruevski hem de Miyalkov yaptıkları açıklamada kararın yanlış ve haksız olduğu konusunda açıklama yaptılar.