GÜNCEL

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşuoğlu Açık Balkan Girişimi Zirvesine Katıldı

Zirveye, ev sahibi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yanı sıra, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovacevski, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto katıldı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Açık Balkan Girişimi’nin, iş birliği ve ekonomik gelişim için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Açık Balkan Girişimi Zirvesi’ne katıldı. Zirve’de konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, Balkanların tarih boyunca coğrafi konumları nedeniyle farklı etkilerin altında kaldığını ifade ederek, “Her zaman Balkanların kendi politikaların öneminin altını çizmeye devam ettik. Aslında şu anda geleceğimizi kendi ellerimize almamızın tam zamanı. Açık Balkan Girişimi, iş piyasasına serbest bir girişimi vaat ediyor” dedi.

Açık Balkan Girişimi’nin bölge açısından Avrupa entegrasyonunu hızlandıracağını ümit ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Birden fazla ülkenin bu Açık Balkan Girişimi’ne katılmasını umuyoruz. Yine birçok farklı platformda 25 yıldan uzun bir süredir aynı masanın etrafında toplanıyoruz. Açık Balkan Girişimi çerçevesinde yapılacak çok şey olmasına rağmen iki önemli sorunumuz var. Bunlardan birincisi Bosna Hersek’teki siyasi kriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki hafta Bosna Hersek, Sırbistan ve Kosova’yı ziyaret edecek. Bosna Hersek’teki mevcut durum gündemimizin en başında olacak” dedi. Balkan’ın kalbinde başka herhangi bir çatışmanın olmasına izin veremeyeceklerini söyleyen Çavuşoğlu, ikinci önemli konunun ise Belgrad-Priştine diyalog süreci olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin araç plakaları konusundaki sorunla ilgili Kosova ve Sırbistan’la diyalog halinde olduğunu söyledi.

Açık Balkan Girişimi

Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın kurduğu ve o dönem kamuoyunda “Mini Schengen” olarak bilinen bölgesel girişim, ilk olarak 10 Ekim 2019’da Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde üç ülkenin liderlerinin katılımıyla tanıtılmıştı.

Bu ülkelerin liderleri Temmuz 2021’de “Mini Schengen” olarak bilinen bölgesel girişimi, “Açık Balkan” (Open Balkan) olarak adlandırdıklarını duyurmuştu. Girişim bölgesel iş birliğin artırılması yanı sıra bölge ülkelerinin Avrupa entegrasyonuna yardımcı olmayı amaçlıyor.

Daha önce Bosna Hersek, Karadağ ve Kosova girişime dahil olmayı reddederken, son zirveyle girişimin parçası olmayı reddeden tek ülke Kosova kaldı.