GENEL

ÖYS YENİ İDDİANEME DOSYASI AÇTI: ŞÜPHELİLER KÜLTÜR BAKANI İLE ESKİ ULAŞTIRMA BAKANI

lence_i_fatimeÖzel Yetkili Savcılık iki T, ,,İhale’’ (tender) ve ,,Toplik’’ adı altında başlattığı yolsuzluk araştırmalarında eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mile Yanakievski ve Kültür Bakanı Elizabeta Kançevska Milevska’nın devlet bütçesini iki milyon avro için zarara soktuğu ortaya çıktı.  Kançevska telefonla VMRO müzesinde inşaat çalışmalarının ihale açmadan devam etmesi için sözleşme imzalamış, Yanakievski ise birinci kanıtlara göre  Güneş Şehri’nde inşaat arazisi satış ihalesine torpil karıştırmış.

Özel Yetkili Savcılık, Kültür Bakanı Milevska’nın çok büyük harcamalar yapılan Üsküp 2014 projesin çerçevesinde olan VMRO Müzesi için yapılan ihaleyi yasa dışı yaptığına dair kanıtların bulunduğunu idda etti.

İnşaat şirketinin çalışmaları bittikten bir ay sonra  sözleşme imzalamış. Kültür Bakanı, İştip Beton şirketinin ihale açmadan en iyi teklifi verdiği kararını almış ve bu şirketin müdürü ile sözleşme imzalamış. Şirket müdürü yürütülen yolsuzluk araştırmalarda sanık olarak bulunmakta.

Vodno’da bulunan ,,Güneş Şehri’’ semtinde  bakan Yanakievski toprağı satmak için ilk komisyonu değiştirmiş, bu komisyon bu tür bir satışın yapılması için şartlar yerine getirilmediğini idda etmiş ve aldığı karar bu doğrultuda olmuş. Yanakievski’nin kurduğu yeni komisyon toprak satışını İsrail’li şirket ,,San Siti’ye’’ yapmış.

Mahkeme kararıyla iptal edilen anlaşma için devlet ,,San Siti’’ şirketine bir milyon avro faiz ödemek zorunda kalmış. Bu semti Nikola Gruevski’nin yüz milyonluk proje olarak duyurmuştu, ihaleyi kazanan İsraillilerden alanı yaşam için hazırlamaları bekleniyordu.

İki yolsuzluk araştırması ,,Tender-İhale’’ ve ,,Toplik’’ için ulaşım ve kültür bakanlıklarından on kişi şüpheli bulunmakta. Tüm on kişi için Özel Yetkili Savcılık özel önlemler alınmasını ararken, göz altına alınmalarını şimdilik talep etmemiş.