GENEL

Devlet Bakanı Kahil Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nu Ağırladı

21 Aralık Türkçe Eğitim günü münasebetiyle ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Devlet Bakanı Prof.Dr.Adnan Kahil ile bir görüşme gerçekleştirdi. Gerçekeşen görüşmeyle ilgili bakanlıktan yapılan açıklamasa şu ifadelere yer verildi:

Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil, dün kabinesinde, Makedonya Cumhuriyeti’ni 21 Aralık Türkçe eğitim günü vesilesiyle ziyarete gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı sayın Hakan Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdi.
Sayın Başbakan Yardımcı Hakan Çavuşoğlu’nun iki günlük Makedonya Cumhuriyeti ziyaretinde Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Zoran Zaev ile görüşmesinin ardından Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil’in kabinesinde gerçekleştirdiği görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinden ve Makedonya’daki Türk yatırımlarını arttırma potansiyelinden konuşuldu.
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Türk toplumunun temsilcisi olarak Bakan Kahil’in eğitim gelişimi için planlanan birçok projenin parçası olacağına vurgu yaptı.
Sıcak ve dostane bir atmosferde yapılan toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Sayın Tulin Erkal Kara, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Sayın Serdar Çam, Makedonya Cumhuriyeti milletvekili, aynı zamanda Türk Hareket Partisi’nin yeni seçilen Başkanı Sayın Enes İbrahim de yer aldı.
Bakan Kahil dün, Türk heyeti ile birlikte Türkçe eğitim günü faaliyetleri kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen Gostivar’daki “Mustafa Kemal Atatürk” ilköğretim okulunun restorasyon ve donatılma projesi için yapılan törene katıldı.
Kutlama, Aleksandar Palace Hotel’de resepsiyonla başladı ve daha sonra VIP Arena “Boris Traykovski” de devam etti. Burada, Bakan Kahil, TİKA ve MATUSİTEB’e (Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği) Makedonya Cumhuriyeti’nde bu bayramı kutlama faaliyetlerine katkıda bulundukları ve bunu bir gelenek haline getirdikleri için teşekkür etti. Geçmişte de söylediği gibi Türk toplumunun sorunlarının ele alınacağını ve çözüleceğini vurguladı. Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Türklerin sadece eğitim ve bilim gelişimine değil, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimlerine de daima destek vereceğine söz verdi.
Kutlamaya, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Zoran Zaev’in yanı sıra çok sayıda bakan, milletvekili, diplomat, iş adamları ve Türk toplumunun önde gelen isimlerinin katıldı.
Merkezi kutlama, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen, en ünlü şarkıcılardan biri olan Hande Yener’in konseriyle sona erdi. Hande Yener konserde Boris Traykovski’nin dolup taşan salonunda muhteşem bir sahne performansı sergiledi.